menu_open
QOSHE'nin özellik ve deneyimlerinden faydalanabilmeniz için çerez kullanıyoruz.

Daha fazla bilgi  .  Kapat
ENGLISH >

Kullanım Koşulları . Gizlilik Politikası . Çerez Politikası . Dinamik Yazar Gündemi

QOSHE Nedir?

Okuma alışkanlığına ve bilgi birikimine katkıda bulunmak amacıyla, günlük "köşe yazılarını", sosyal medya paylaşım sayıları ve tüm QOSHE platformlarındaki okunma sayılarını baz alarak sunmaya çalışıyoruz.

Böylece okuyucu, kendi ilgi alanı haricindeki yazarları da aynı merkezde bulabilir, bakış açısını genişletebilir, kendi çerçevesi dışına çıkabilir ya da diğer çerçevelere göz atabilir diye düşünüyoruz. Kurulduğumuz Ekim 2012'den beri bu fikir ve misyon ile ilerledik. Okuyucularımıza bu fikre uymayan ek hizmet ve imkanlar sağlasak da öncelikli yolumuz hep "geniş bakış açısı" olacak.

QOSHE ne anlama geliyor?

Arnavutça bir kelime. "Köşe" anlamına geliyor. Ayrıca fonetik olarak da "köşe"ye benziyor, öyle söyleniyor. Dünyadaki "tek kelime, çarpıcı, farklı ama anlamlı" uygulama ismi akımına uyarak bu ismi seçmiştik. Eleştirilerin aksine, ismimizi çok seviyoruz. Eğer çevremizdekilere anlatırken zorlanıyorsak "köşe.com" adresine gidebilirsiniz diyoruz, "evet evet Türkçe karakterler ile..." diye de ekliyoruz. Siz de deneyebilirsiniz ;)

İçerik

Gazete, yazar ve köşe yazılarını eklerken önce teknik konulara bakıyoruz, sonra güncelliğine. Çoğunlukla da okuyucularımızdan gelen istekler doğrultusunda qoshe'ye dahil ediyoruz.

Daha fazla okuyucuya ulaşmak isteyen ve yazılarının tamamının qoshe.com'da yer almasını isteyen gazete ya da yazar (telif sahibi) bize iletişim'den, uygulama içindeki "bize ulaşın" sayfasından, twitter'dan ya da facebook'tan ulaşabilir.

Sıralama

Yazıları sıralarken orjinal yazı adreslerinin twitter ve facebook paylaşım sayısı ile tüm QOSHE platformlarındaki okunma sayılarını kullanıyoruz, ismi "Dinamik Yazar Gündemi". Doğru çalışması için çok özen gösteriyor, oldukça karmaşık bir algoritma kullanıyoruz. Bazen görülen paylaşım sayısı anormalliklerinde inanın hiçbir etkimiz bulunmuyor.

Taraf

Herhangi bir siyasi eğilim yok, taraf tutmak yok, politika yapmak yok. Politize edilmek istenirsek ve bu bağlamda paylaşılıp kullanılırsak hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.

Platform

4 platformda hizmet veriyoruz; qoshe.com, QOSHE IOS, QOSHE Android,Windows App

Bir de yazar olmak isteyenler için "Yazarlık" platformumuz QOLUMNIST var.

Apps (uygulamalar)

iPhone, iPad, Android, Windows telefon ve tabletler için oldukça beğenilen, güzel yorumlar alan, bol yıldızlı uygulamalar yaptık. Uygulamalarımızdaki içerikler de qoshe.com (köşe.com) ile aynı bilgi ve altyapıyı kullanıyor. Örneğin, o andaki gündem sıralamasını iPhone'unuzda nasıl görüyorsanız, web sitesinde de, Android tabletinizde de aynı görürsünüz.

Web Sitesi

Yukarıda da birkaç kez yazdığımız gibi, qoshe.com ve köşe.com adresleri ile ulaşılabilir. PC ve Mac bilgisayarlar ile masaüstü görünümü, çeşitli çözünürlüklere (responsive) göre görüntülenebilir. Denemek için tarayıcınızı daraltıp, genişletebilirsiniz. Ayrıca yeni nesil tüm akıllı telefonlara ve tabletlere uygun mobil versiyona sahiptir. Hızlıdır, rahat okunur, mobil verinizi lüzumsuz harcamaz, kullanıcı dostudur. Göreceğiniz reklamlar web sitelerinin yaklaşık 90%'ında bulunan Google Adsense tarafından sağlanır.

Teknik

Altyapılarının iyi olması sebebiyle Hollanda merkezli bir sunucumuz var.

Apache, MySQL, Redis, MongoDB, PHP kullanıyoruz, MVC temelli geliştiriyoruz. İçerikleri ortalama zekaya sahip bir program ile ediniyoruz. Dolayısıyla, bazen eksik, yanlış, biçimi bozuk içeriğe rastlayabilirsiniz.

Uygulamalarımız "native", yani Objective-C ve Java programlama dilleri ile yazılıyor. Kullandığımız birçok araç gereç ve kütüphanelerin bazılarını şurada bulabilirsiniz.