We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
TÜRKÇEPrivacy Policy . Cookie Policy

Kullanım Koşulları

Tanım

QOSHE, okuma alışkanlığına ve bilgi birikimine katkıda bulunmak amacıyla, günlük yazıları (köşe yazıları, makale, deneme, şiir vb.), sosyal medya paylaşım oranları ve tüm qoshe platformlarındaki okunma sayılarına göre, bir sıralama algoritması kullanarak sunar. qoshe.com, köşe.com web adresleri ve iPhone, iPad, Android, Windows uygulamaları ile hizmet verir.

İçerik

Herhangi bir sıra gözetilmeksizin açıklanmıştır;

 • Tamamına ya da bir kısmına yer verilen bu yazılar, yazıların bulunduğu web sitelerinden bir yazılım ile, otomatik olarak alınmaktadır. Sadece tasarım ve okunabilirlik kriterleri bağlamında, yazılım ile ön kontrol sağlanmaktadır. Yazının içeriği ile ilgili herhangi bir editör (personel) ön kontrolü, genel kontrolü ya da müdahalesi söz konusu değildir.
 • qoshe üretimi olmayan içeriklerdeki tüm görsellerin, referansların, kaynakların telif anlaşma ve ihlalleri, içerik sahibinin sorumluluğundadır.
 • qoshe üretimi olan tüm içeriklerde telif anlaşmaları qoshe'nin sorumluluğundadır.
 • Gazete, yazar ve köşe yazıları yukarıda da açıklandığı gibi, teknik denetim haricinde herhangi bir seçim veya kritere tabi tutulmaz. Yeni gazete eklenmesi dahi okuyucularından gelen isteklere bağlıdır.
 • qoshe'de bulunan gazetelerin, yazarların, yazıların qoshe adreslerine (url) bağlantı verilebilir, paylaşılabilir.
 • Metnin bir kısmının ya da tamamının alınarak, kaynağı belirtilmeden paylaşılması, qoshe'nin değil yazının telif sahibinin sorumluluğu ve takibindedir.
 • Metnin bir kısmını ya da tamamını alır ve kaynağını belirtmeden paylaşırsanız, muhatabınız qoshe değil, yazının telif sahibi, yazar ya da ilgili gazetedir.
 • qoshe, yazıların orijinal kaynaklarına mutlaka ve her koşulda bağlantı verir.
 • qoshe, yazıların tamamını ya da bir kısmını görüntüleyebilir. Bu, telif sahibi ve qoshe arasındaki bir konudur ve 5846 sayılı kanun ile garanti altına alınmıştır.
 • iPhone, iPad, Android uygulamalarımız, önce orijinal yazı sayfasını gösterir. Okuma modu isteğe bağlıdır.
 • Yazılarına yer verilmesini istemeyen ya da sadece bir kısmının kullanılmasını isteyen gazete, yazar ya da web siteleri bize bildirebilirler.
 • Okuyucu yorumları;
  • Üyelik zorunluluğu olmadan, her ziyaretçi, "misafir", cihaz markası (uygulamalarımızda) ya da belirlediği bir isim altında yazılara yorum yapabilir.
  • Küfür, argo, hakaret, nefret söylemi, itham, mesnetsiz suçlama, suç teşkil edici ifadeler vb. içeren yorumlar silinir.
  • Yorumların kısmen ya da tamamen paylaşılmasına engel olunmaz, takip edilmez.
  • Yorumlar tüm dünyaya açıktır, özel ya da herkesçe bilinmesinde mahsur olan bilgilerinizi yazmamanız önemlidir.

Sıralama

Yazıların listelenmesinde kullanılan sıralamada, orijinal yazı adreslerinin Twitter ve Facebook paylaşım sayısı ile tüm qoshe platformlarındaki okunma sayıları baz alınır. Bu rakamlara göre sıralama oluşturulurken, "Dinamik Yazar Gündemi" adını verdiğimiz bir algoritma kullanılır. Gün içinde, daha adil biçimde dağılım sağlayan yöntemimize dair açıklama şurada bulunabilir.

Bize ait bir duyuru olmadığı müddetçe, herhangi bir gazete, yazar ya da yazıya kesinlikle öncelik verilmez, "torpil" yapılmaz, "kıyak" geçilmez, ayrıcalık tanınmaz. Sistemlerimize, bu ve benzeri amaçlarla manuel/elle müdahalede bulunulmaz. Yazı sahipleri tarafından bu amaçla yapılan tüm teklif, öneri, ima vb. doğrudan reddedilir.

Yasal

qoshe, "İçerik Sağlayıcı" olarak, 5651 sayılı kanun çerçevesinde hizmet vermektedir. BTK bildirimi ve kaydı yapılmıştır.

qoshe'nin, yazıların hukuka uygunluğunu kontrol etme ya da denetlemeye dair yükümlülüğü bulunmamaktadır. Her yazıdan, yazının telif hakkı sahibi/sahipleri ya da yazarı sorumludur. Ancak, 5651 sayılı kanunun uygulamalarındaki emsaller doğrultusunda, içerikler (yazı, yorum) üzerinde, yasalara uygunluk bağlamında, doğrudan kaldırma inisiyatifi ve yetkisi bulunmaktadır.

Yazılara yapılan yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yorum sahibinin, IP adresi, yorum zamanı gibi bilgiler sistemlerimizde kayıt altına alınmaktadır.

Yazı ve yorumların kaldırılmasında, diğer söz hakkı olanlar; yetkili kamu kurum ve kuruluşları, telif sahipleri, yazıya ya da yoruma konu olan özel/tüzel kişiler, kurum, kuruluş vb.'dir. Mevz-u bahis yetkililerin isteği üzerine, ilgili yazı ya da yorum en geç 4 saat içinde kaldırılır.

5651 sayılı kanun çerçevesinde, yorum sahibine ait IP, erişim zamanı, yorum ve yorum yapılan yazıya ait tüm bilgiler, istenmesi durumunda, yetkili kamu kurum ve kuruluşlarına iletilir.

Tarafsızlık

QOSHE, Ekim 2012 tarihinden bu yana "her zaman" tarafsız olmuştur. Bu tarafsızlığımıza dair teknik verilerimiz arşivlenmektedir. Yazıların sosyal medya paylaşım sayıları ve qoshe platformlarındaki okunma sayıları herkesin ulaşabileceği bir bilgidir. qoshe veri tabanındaki bu bilgiler, gerektiğinde yetkili merciler ile paylaşılabilir.

Tanınmamızda ve yayılmamızda desteği olan yazarlar ile sosyal medya üzerindeki iletişimimiz, o yazara taraf olduğumuz anlamına gelmemektedir. qoshe, personelinin, sahibinin ya da yetkilisinin kişisel görüşlerinden sorumlu olmadığı gibi destek de vermez. Bu doğrultuda konu ya da haber olmamızı, aksi belgelenmediği müddetçe kabul etmeyeceğimizi belirtiriz.

Yukarıda da açıkça beyan ettiğimiz üzere, "tarafsız" olduğumuz için, herhangi bir siyasi görüş, parti, propaganda vb. ile politize edilmeyi kabul etmiyoruz. Bu görüşe sahip olanların ithamlarını belgelemelerini, aksi takdirde gerekli yasal yollara başvuracağımızı belirtiriz.

İletişim

Bu dokümanda yer alan konulara ilişkin tüm sorularınız için aşağıdaki bilgileri kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle olan tüm iletişiminiz yasalar gereği kayıt altına alınmaktadır. Suç oluşturabilecek durumlarda veya gerekli görülmesi halinde yetkili mercilerle paylaşılır.

 

Saygılarımızla
QOSHE

Dokümanın güncelleme tarihi : 10.01.2017