We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mutlaka sev ama barınma veya lütfedilen koşullarda barın!-3

3 2 0
02.07.2022

Konutun Hiper-Metalaşması

Yeniden Şerife Geniş’in kitap hakkındaki yazısına dönelim; “Küreselleşme, tıpkı finansallaşmada olduğu gibi ve onunla bütünleşerek, konutun bir yaşam, barınma ve yeniden üretim alanı olarak kullanım değerinden bağımsızlaşmasına ve küresel birikim süreçlerinin bir halkası haline gelmesine neden olmaktadır. Sonuç̧, konutun hiper- metalaşmasıdır.”

İşte bizim ev dediğimiz, ister tek başına, ister ailemizle, arkadaşlarımızla paylaştığımız yaşam alanının geçirdiği evrim; ev ya ev, sadece ev.

Ve Konuta Yabancılaşma

Madde ve Marcuse’nin kitabında, işte bu evrimi geçiren evimize bakışımız, ruh halimiz şu şekilde tanımlanıyor; konuta yabancılaşma, “Konut krizi ile bireysel krizi birbirine bağlayan kavramdır, konuta yabancılaşma kavramı. Evini kaybeden ve evinden çıkmak zorunda bırakılan ya da her an atılma, evsiz kalma korkusu ile yaşayan kişiler ile yapılan görüşmeler yazarların bu iddialarını ete kemiğe büründürür.

Yani neymiş, konu ev sahibi, kiracı, avukat, mahkeme değilmiş; SİSTEMmiş:

İktidar mücadeleleri, kaynakların dağılımı, otonomi ve faillik gibi meselelerden ayrı düşünülmez: Geçmişte ve günümüzde işçi kampları, gettolar, işçi sınıfının merkezden dışlanması ve tecrit edilmesi, yoksulların evlerinin kasıtlı olarak yıkımı (domicide) ve sürülmeleri örneklerinde gördüğümüz gibi konut baskı, hâkimiyet ve eşitsizlik ilişkilerinin maddi temellerini sağlar.

Neden dar gelirlinin alabileceği toplu konutlar şehir dışlarında inşa edilir de, kentin en güzel noktaları yüksek fiyattan üst gelir gruplarına satışa sunulur?

Neden yüzlerce gayrimenkule sahip bir kişi ile bir bilemedin iki evi olan bir kişi aynı potada eritilir?

Neden insanlar oturacakları evlerini kiralamak zorundadır?

Neden insanlar oturacakları evlerini bir mülk sahibinden kiralamak zorundadır?

Neden çok sayıda konut üretilmesine karşın konut sorunu yaşanmaktadır?

Neden, neden, neden?...

Birçok neden, nasıl sorusu var.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 25. Maddesi;........

© İz Gazete


Get it on Google Play