We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siyasi tablonun gösterdiği

22 4 3
16.01.2019

Kapitalizmde sermaye sınıfı genellikle güncel politikanın önünde görünmemeye özen gösterir. Sistemin kendi iç dinamiklerinin, örneğin işçi emekçi sınıfının “ölçüyü aşan” taleplerini türlü yöntemlerle önleyebileceğini, tehlikeli boyutlara ulaşmasına izin verilmeyeceğini bilir. Yine bilir ki bürokratik mekanizma sistemin yerleşikliği ölçüsünde denge noktasını sağa, sermaye sınıfının çıkarlarına doğru kaydırır.

***

Sermaye çevreleri rejimden genel olarak memnun olmakla birlikte, uluslararası ilişkilerde tehlikeli sularda yüzülmesinden de hoşnut değildir. Bu kaygının nedeni iktidarın, uluslararası güç dengeleriyle oynayabileceği, farklılıkları değerlendirebileceği, böylece gücü olmasa da uluslararası alanda politika kurabileceğine inanması, hevesini dizginleyememesidir.

***

Aynı ısrarı ekonomi politikasında da görüyoruz. Ne var ki, “verileri ikna etmek” mümkün olmadığından bu alanda manevra olanağı hemen hemen sıfırdır. Sermayenin çıkarlarını böylesine kollayan bir yönetim ancak askeri darbelerde mümkün olabiliyordu; rejimden çok memnun olan sermayenin itirazı değil, ama korkusu, bu alandaki beceriksizliklerin faturasının yüksek olması, kriz görece kolay........

© Birgün