We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kanal İstanbul dayatması

368 151 186
29.03.2021

Ekonomik kriz derinleşirken iktidar, Türkiye'nin genelini etkileyen meseleleri “dayatma” konusunda el yükseltiyor. Mart ayı, bu stratejinin somutlaştığı bir ay oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi'nden gece yarısı kararıyla çıktıktan sonra yükselen itirazlara meydan okumayı parti bürokratları ile birlikte sürdürüyor.

Şimdi de Kanal İstanbul'un imar planları askıda. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum “Adımlarımızı hızlı bir şekilde atmak suretiyle İstanbul'umuza Kanal İstanbul Projesini de kazandırıyor olacağız” dedi.

Kanal İstanbul, Trakya Bölgesi'ni kuzey-güney yönünde ikiye bölecek bir proje. Yoksul çiftçilere şimdiden baskılar başladı.

★★★

İlgili bakanlıkların önceki çalışmaları arasında okuduğum bir “Yönetici Özeti” var. O dokümana göre, yap-işlet-devret modelinin tercihi halinde, dört ayrı senaryo hazırlanmış. Üçünde finansman kaynağı olarak “Uzakdoğu” görünüyor. Dört senaryoda da ortak iki unsur: Kanal İnşasında kamu katılım oranı yüzde 65, yapım süresi 7 yıl.

İşletme süreleri 15, 20, 25 yıl diye değişirken, ilgili tabloda beklenen gayrimenkul geliri 10.5 milyar dolar.

Tartışma doğal olarak büyüyecektir. Ama belirtelim ki; siyasette (ve tabii gazetecilikte de ) iyelik eki kullanmak sorunludur.

“İstanbulumuz” dediğinizde “kimin İstanbul'u” sorusu da meşru hale geliverir.

Bir kamu özel işbirliği (KÖİ) projesi olan........

© Sözcü


Get it on Google Play