We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Papua Yeni Gine kıyılarında görülen “büyüleyici” denizanası bilim insanlarının dikkatini çekti

3 2 0
05.08.2022

Papua Yeni Gine’de bir dalgıç tarafından görüntülenen “enteresan” denizanası bilim insanlarının dikkatini çekti. Söz konusu denizanasının yalnızca 1997 yılında bir kez görüntülenen bir tür veya tamamen yeni bir canlı türü olabileceği tartışılıyor.

İlginç denizanası, Papua Yeni Gine’nin Yeni İrlanda adasında, Scuba Ventures isimli dalgıçlık firmasını işleten ve 20 yıldan fazladır bölgede dalgıçlık yapan David Borcherds tarafından görüntülendi.

Üç veya dört denizanası gördüğünü belirten Borcherds, kendisini denizanalarının karmaşık detaylarının ve suyun içinde kararlı biçimde hareket edişlerinin etkilediğini söyledi. Borcherds, “[Bu canlıların] beyinleri yok, dolayısıyla bunu nasıl yapıyorlar, anlamıyorum” dedi.

Gördüğü canlılar hakkında araştırma yapan Borcherds, denizanasının görüntülerini Güney Afrika’da bulunan eşine gönderdi. Eşi bu görüntüleri “Jellyfish” isimli mobil uygulamaya yükledi. Bu uygulama, Avustralya Deniz Anası Danışmanlık Hizmetleri’nin eş kurucusu ve denizanası uzmanı Dr. Lisa-ann Gershwin tarafından, denizanalarını........

© Medyascope


Get it on Google Play