We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ATLA O TRENDEN!

3 0 0
25.06.2022

“Daha uzağa gitmek için yavaş adımlarla ilerleyin” diyordu Hector Garcia ve Francesc Miralles, ‘İkigai Uygulama Rehberi’ adlı ortak yazdıkları kitaplarında.

***

Koşar adım geçen ömrü koşar adım yaşıyoruz sanki. Tam olarak ne bir ritim tutturma var, ne durup düşünme, ne de tek bir şeye ömrü adayarak odaklanma yetisi. Ben dâhil, yaşadığım muhitte hepimiz, günü, haftayı, belki de en fazla önümüzdeki birkaç ayı kurtarma derdinde sadece koşuyoruz.

Biraz güne anlam yüklemek, biraz zamanın farkındalığını keşfetmek için durup dinlenmeye kalksak, diğer koşanlara oranla keyifçi oluyoruz. Zaten sistem işleyişi sayesinde arkada kalmamak için durmayı da öyle pek göze aldığımız söylenemez.
Daha okul yıllarında başlayan, arkamızdan atlı gelircesine koşturma merakımız, yaşımız kaç olursa olsun devam ediyor. Bir zaman sonra, ‘elekti, undu, duvara asılmıştı’ kelimeleri dahi bu 21’inci yy ‘da artık kar etmiyor.

Hep daha fazlası bekleniyor ruhumuzdan, bedenimizden, kimliğimizden. Bu beklentiyi karşılamak için de hep daha fazlasını gereksinim olarak görüyoruz. Yaşamın içinde gerçek tutkularımızı birer hobi olarak adlandırıp, kazanç yolunu hep bir koşturmacada buluyoruz. Sanatsal........

© İleri


Get it on Google Play