We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İyi ki vatandaş döviz hesabını bozdurmuyor!

58 10 1
30.08.2021

✔ Hani hep "Dövizinizi satın, döviz hesaplarından TL'ye geçin" deniliyor ya, vatandaş iyi ki bu sözü dinleyip döviz hesaplarını bozdurmaya koşmuyor.

✔ Vatandaşın topluca döviz hesabını bozdurmak istemesi, hasbelkader 200 km. hıza çıkmış çok eski bir arabanın ani fren yapmasına benzerdi.

Hayır hayır, başlıkta bir yanlışlık yok. Klasik bir söylem haline gelen dövizden TL'ye geçişi temenni etmediğimizi vurgulamak istiyoruz. Ama yanlış anlaşılmasın; ılımlı bir geçiş değil kastettiğimiz, öyle kısa zamanda ve çok yüklü tutarda bir geçiş...

Şöyle düşünün; altınızdaki arabayı çok zorlamış ve hız sınırını fena halde aşmışsınız. Bundan dolayı ceza yemenizin hiç önemi yok artık, o durumdasınız. Kaygılanmanız gereken, bir sorun anında arabayı bir kazaya yol açmadan, savrulup devrilmeden ve yara almadan durdurup durduramayacağınız. O yüzden ayağınızı frene atmaya da korkuyorsunuz ve çok uzun bir mesafede yavaşlayarak durmayı umuyorsunuz.

İşte biz de döviz tevdiat hesaplarında ayağımızı frene atabilme noktasını çoktan geçtik.

Ya kazık bir frende araba savrulursa ne olacak?

Ya döviz hesapları, atılacak bir adım sonrası bir anda çözülmeye başlarsa ne olacak?

Öyle bir duruma gelindi ki, herkesin döviz hesabını kapatmak istemesi halinde (pratikte böyle bir durum yaşanmaz tabii ki ama), bırakın herkese döviz bulunamayacak olmasını, döviz bulunabilse bu sefer başka bir dert........

© Dünya


Get it on Google Play