We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sunan gönül azizdir

42 7 0
13.10.2019

Sevgili dostum Yusuf Söğütdelen Süleyman Hilmi Tunahan’ın üniversite öğrencilerine tavsiyelerini anlattı geçen gün. Sevdim. “Evladım, bu beş hususa riayet edersen, hem cemiyette itibarın hem de ahirette yerin iyi olur” diyor. O nasihatler, şu bulanık çağda dertlere derman olacak türden.

“Allah yolunda ol, dosdoğru ol, verdiğin sözün eri ol... Evladım! Ağzın laf ediyorsa, dilinle doğru ol, sözünle doğru ol. Sana inanan kişilere karşı sözünden cayma. Eğer sözünü tutarsan ‘söz’ olur ve seni cennete götürür, tutmazsan ‘köz’ olur. Elinle doğru ol. Kolunu, muzırda değil; yardım işinde kullan. Tartıyla iş yapıyorsan terazinde, ölçüyle iş yapıyorsan metrende ve litrende doğru ol. Doğrunun doğruluğu bütün sülâlesine akseder, hepsini hayra götürür”

Makam ve mevki peşinde koşanlar için söylüyor şunları da:

“İnsanları sev ve kimseyi kendinden alçak görme. Tevazu sahibi ol, zira en hâlis ziynet alçak gönüllülüktür. Mütevazı olan kimse, en güzel ziyneti takınmıştır. Kimseyi kendinden aşağı görme. Hayatta haset etmeden say, kıskanmadan sev. Bazı insanlar, başkasındakini........

© Karar