We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Savaş Dersleri

3 0 1
02.03.2022

Savaş üzerine çok sayıda sanat eseri, hikaye, karikatür, roman, binlerce edebi ve tarihi eser vardır.

Bunlar arasında hiç şüphesiz en ünlü olanları Thomas Berger’in Küçük Dev Adam’ı, Ernest Hemingway’ın Silahlara Veda’sı, ne hazindir ki, yine Ukrayna’nın bir köy evinde başlayan Curzio Malaparte’nin Kaputt romanı ve daha birçokları vardır.

Ben size bu romanların içeriğinden bahsetmeyeceğim, fakat önümüze kanlı, resimli roman sayfaları gibi serilen günümüz savaşlarından çıkarmaya çalıştığım ders notlarımı paylaşacağım.

Yaşadığımız Ukrayna-Rusya savaşı ile ilgili çok sayıda emekli asker, bilmiş gazeteci, savaş stratejisti, yorumcu ve tarihçi konuştu, konuşuyor.

Ekranlarda haritalar gösteriliyor; işgal edilen yerler, liderler, ülkeler, savaşa sebep olanlar, aldatanlar, aldananlar, acı çekenler ve acının üstüne füze atan zalimler, mazlumlar, açlık, yurtsuzluk, tükenmişlik resmediliyor.

Bunların hepsi doğru, fakat savaşlar bitip, ‘hayat devam ediyor’ olunca su uyuyor, biz de su ile birlikte uyuyoruz.

Oysa düşman uyumuyor.

Düşman hazırlık yapıyor.

Sanki ‘Kutlu Peygamberimiz’ hazırlık yapın emrini bize vermemiş de düşmanlarımıza vermiş gibi, düşman hazırlığını yapıyor ve bize pazarlıyor, biz de güle-oynaya düşmanın silahını alıp, güya düşmana karşı kullanacağımızı sanarak, kendimizi avutuyoruz.

Geriye dönüp bir bakın, 80 yıl bu ülke kendi savunması için ne yaptı?

İran’da 1979 yılında Humeyni devrim yaptı, o zamana kadar onlar da bizim eski Türkiye gibiydi, savunmada dışa bağımlıydı.

Tahran Üniversitesi ve Devrim Muhafızları uzmanları 20-25 yıl içerisinde tamamen yerli imkanlarla 200 km’den-2000 km’ye kadar menzili olan ve karadan-karaya fırlatılan balistik füzeler yaptı.

Günümüzde İran, bir füzeyi tamamen........

© Haber7


Get it on Google Play