We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

152 ada-adacık-kaya vatan toprağımızdır

72 12 22
17.09.2020

Libya ile imzalanan tarihi değere sahip Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmasının mimarlarından emekli Tümgeneral Cihat Yaycı, "Adalar denizinde de bir Ege Denizi'nde de bir adalar sorunu yoktur. Yunanistan'ın sahiplendiği ama anlaşmalarla Yunanistan'a devredilmeyen 152 ada-adacık-kaya grubu vardır " dedi.

Hemen sordum; Bu 152 ada-adacık-kayalık grubu Türkiye'nin vatan toprağı mı?

Yaycı: "Tabii vatan toprağımız. Milli Savunma Bakanı da söyledi… Yunanistan'ın taleplerini karşılamak demek Türkiye'nin bir şeyler vermesi demektir."

İşte son günlerin en önemli gündemi olan Türkiye - Yunanistan gerilimi ve Yaycı ile söyleşim:

- Soru: Yunan Cumhurbaşkanının Meis, Kara Ada ve Fener Adası adalarını F-16'lar eşliğinde ziyaretini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaycı: "Lozan ve Paris Barış Antlaşmalarına göre Meis Adası gayrı askeri statüdedir. Havaalanı kurmak, üzerinden uçakla geçmek, bir savaş gemisinin liman ziyareti yapmış olması bunların hepsi gayrı askeri statüyü bozar ama silahsızlandırılmışlığı bozmayabilir."

- Soru: Dışişleri hata mı yaptı?

"Dışişleri Bakanlığı'nın bir takım açıklamaları var onlar da silahsızlandırılmış gibi bir takım ifadeler görüyorum. Silahsızlandırılmışlık aslında gayrı askeri statünün bir alt kümesidir.

Onun için gayrı askeri statü teriminin kullanılması çok önemlidir. Lozan ve Paris Barış Antlaşmaları böyle diyor:

Yunanistan Cumhurbaşkanı 4 tane F-16 ile Meis Adasına gelmiştir. Bu hareket doğrudan Meis Adası'nın gayrı askeri statüsünün Yunanistan Cumhurbaşkanı tarafından tanınmadığının göstergesidir.

Türkiye'nin buna çok sert tepki göstermesi gerekir.

Daha da ileri gitmiştir. Kara Ada ve Fener Adası'nın Türkiye........

© Yeniçağ


Get it on Google Play