We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Meral Akşener’in Kürt Sorunu

130 41 24
03.03.2021

8 Mart yaklaşıyor. Dünya kadınları bugünü kutlarken, Türkiye siyasetinde tek bir kadın lider olacak: Meral Akşener.

Ve siyasi olarak da, bu aralar önüne büyük bir karar gelecek Akşener’in... Belki de kendi kaderini de belirleyecek bir karar olacak bu...

Akşener’in dokunulmazlıklar konusu ile ilgili alacağı tavır, Türkiye siyasetinin yakın geleceğinde bir aks değişimi olup olmayacağını belirleyecek. Aks değişimi derken, illâki bir iktidar değişikliğini de kastetmiyorum. Sadece, bir yumuşama, normalleşme sürecinden; aslında gerçek siyasetin ön plana geçebileceği bir dönemin önünün açılmasından bahsediyorum.

Şimdiki Türkiye politikası ise, asıl siyasetin iş bağlamak, ticari ilişkiler, tapu daireleri, ihaleler, belediyelerde döndüğü bir halde. Diğer bir deyişle, asıl politika perde arkasında dönüyor. TBMM’de, Ankara'da, partilerde olup biten ise itiş kakışa indirgeniyor; ülke sorunlarını gerçekten çözümleyecek politikaların üretilmesine imkân verecek siyaset de, karalamalar, çekişmeler ve kavgalarla boğuluyor.

Sevgili dostum Ayşe Çavdar, Akşener ile saatlerini, uzun mesailerini geçirmişçesine, uzaktan kendisinin ruhuna adeta nüfuz ederek bir yazı yazdı zaten. Akşener’i siyasi yolculuğu genelinde şekillendiren, yakın zamanda da kendisini en motive eden, sinir uçlarına dokunan her ne konu varsa yakalamış Ayşe. Bir nevi ruhunu okumuş. Ayşe’nin şu sözlerini alalım:

“Böylesi bir hikâyede olabilecek her şey Meral Akşener’in de başına geldi. Eşini aldattığına dair bir video kaset olduğu iddiası dolaştırıldı yandaş medya aracılığıyla. Olabilecek en ağır ithamlardan biriydi muhafazakâr bir kadın siyasetçi için. Kendisinden beklenmeyeni yaptı. Meydan okudu. Halen yeri geldiğinde bu iftirayı anıyor ve meydan okumasını sürdürüyor. Büyücek bir tabuyu yıkıyor her seferinde. Bu tavrının muhafazakâr hanelerin kadınlarında nasıl bir karşılık bulduğunu bilmiyor olamaz.”

Gerçekten de Akşener, böylesi kendini yaralayan ve hakikaten canını yakan bir konuda, dik durup toparlanıp, acısından karşı bir atak ve hatta politik bir duruş çıkarmayı bildi.

Ayşe de benim sorduğum soruyu sorup, Akşener’in fezlekeler gibi Kürt Sorunu’na bağlanan bir konuda nasıl tavır alacağını sorgulamış:

"Akşener kendi hanesinde kurduğu masada kimlerle oturup........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play