We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hurling: 4 Branşın Karışımı Olan Spor Dalı

1 0 0
26.09.2021

Hurling Branşının Tarihçesi

En eski İrlanda yazmalarında ‘iomâin’ adıyla geçen oyunun başlangıcının M.Ö. 13. yüzyıla kadar indiği belirtilir. Eski İrlanda öykülerinin kahramanlarının pek çoğu usta hurling oyuncularıydı. Oyunda kullanılan değneği (İngilizce . hurley, Galce camân) betimleyen kabartmalar 15. yüzyıl kabile reislerinden bazılarının anıtlarını süsler. Eskiden komşu klanlar ya da rakip kilise bölgeleri arasında, oyuncu sınırlaması bulunmayan takımlarla oynanır ve kale olarak kabuğu soyularak bir yay biçiminde eğilmiş büyük dallar kullanılırdı.

Hurling’i canlandırmak ve kurallarını standartlaştırmak amacıyla Tipperary ilindeki Thurles’de 1884’te kurulan Gal Spor Birliği, oyunun yeniden yaygınlaşmasını sağlamıştır. Günümüzde İrlanda’da 2 binden fazla hurling kulübü vardır; ayrıca il, bölge ve ülke çapında hurling şampiyonaları düzenlenmektedir. 2000’li yıllardan sonra da Britanya dışında, Avrupa ülkelerinde de hurling dikkat çeken spor branşlarından biri olmuştur.

Hurling Branşının Oyun Kuralları

*Hurling’de 15 kişilik iki takım vardır.*Oyunculara “hurler” denir.*Oyunun amacı (mantardan yapılan, yün ve deriyle sarılı) ‘sliotar’ adı verilen hurling topunu rakip kaleye veya kalenin........

© CNN Türk


Get it on Google Play