We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TRANSFER DİLİ VE EDEBİYATI

5 0 0
26.07.2022

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarımızdan (BESYO) başlamak üzere sporla, futbolla meşgul veya sporu/futbolu ilgi ile takip eden herkesin bilmesi gereken bir konu olarak yılın belli dönemlerinde ihtiyaç duyduğumuz bir yeni dil/jargon olarak gündemimize giriverdi Transfer Dili ve Edebiyatı mevzuu.

Aynı Japon Dili ve Edebiyatı gibi, Türk Dili ve Edebiyatı gibi kendine has alfabesi olan, kuralları ve ana yüklenicileri bize has, yerli ve milli bir sportif branş halinde bundan böyle.

Özellikle İstanbul’umuzun güzide üç büyüklerinden başlayan ve git gide daha alt liglere bile sirayet eden transfer çılgınlığı döneminde söylenilenleri, verilen demeçleri, yapılan hamleleri daha iyi anlayıp anlamlandırmak için temel seviyede –basic- düzeyde de olsa hepimizin bu dile ve jargona aşina olması gerekiyor artık günümüzde.

Uluslararası menejerlik şirketlerinin ve Türkiye’deki partnerlerinin kurguladığı yapay bir dil aslında bu. Aynı “Esperanto” gibi ama onun daha “kıymetlisi” çünkü işin ucunda çil-çil dolarlar, avrolar var bizim cebimizden çıkıp doğrudan bu menejerlerin ve ortaklarının cebine giren.

Bu şirketler o kadar........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play