We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BU NASIL GAZETECİLİK!

1 0 0
14.10.2019

Dijital yayıncılıka tam olarak geçemeden, uzunca bir süre internetin yaşamımıza soktuğu birçok teknolojik araçlara çarçabuk adapte olduk. Bilgisayarla birlikte gelen ve hayatımızı hızla etkisine alan teknolojik farklılıkların en etkilisi, internetti. Günümüzün her saniyesinde, yediden etmişe, kadın, erkek ve çouklarımızın vazgeçilmesi olan internet, kitle iletişiminde en etkin araçtı.

Giderek yaygınlaşan internet, birçok kitle iletişimi taşıyıcılarını da beraberinde getirdi. Bilgisayarlar gelişti ve hızla küçülerek avuç içine sığacak boyutlara indi. Küçülen bilgisayarların en son icadı ise, adına “Akıllı Telefonlar” denilen cep telefonları oldu.

İnternet, adına “Sosyal Medya” denilen bir başka iletişim kanalını yarattı. Önceleri mesajlaşma ile gençliği esir aldı. Daha sonra, Facebook’un yarattığı Messenger, gençliğin vazgeçilmeziydi artık. Bilgi ve görüntüler ortalıklara saçıldı.

Bilgi iletişiminde daha etkili olan ve yoğun kullanılan Twitter, özellikle; iş dünyası, bürokrasi ve siyasal yaşamın en etkili bilgi taşıyıcısı oldu. Öyle ki; birçok televizyon, gazete haberlerinin bilgi kaynağına dönüştü. Birçok kişi, sözlü beyanat verme yerine, internetin Twitter kanalını kullanmayı tercih eder oldu. Twitter hayatımızın en etkin, haber, bilgi taşıyıcılarındandır artık.

Var........

© Yeni Birlik