We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Güvenli bölge notları

9 0 0
17.01.2019

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından Ankara-Washington trafiği hareketlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazartesi günü ABD Başkanı Trump’la Suriye’nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölgeyi görüştü. Şimdi bu güvenli bölgenin nasıl olacağı tartışılıyor. Konuyla ilgili edindiğim bazı bilgileri paylaşacağım, ancak önce birkaç noktanın altını çizmem gerekiyor.

Suriye’nin kuzeyinde dengeler hızlı bir şekilde Ankara lehine değişiyor. Başladığımız yerden bir hayli uzakta ve olumlu bir noktadayız. Bu süreç Ankara’nın Münbiç’te oyalandığı hissine kapılması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusunun da terörden temizleneceğini açıklamasıyla başlamıştı. Akabinde Trump ABD askerlerini Suriye’den çekme kararını açıkladı.

Daha önce ABD ile Münbiç müzakereleri yaparken bugün Suriye’nin kuzeyini, güvenli bölgeyi, Türkiye’nin oluşturmayı planladığı istikrar gücünü, hem terör örgütü PKK hem de DEAŞ’la mücadeleyi konuşuyoruz. Trump’ın iç baskılardan kaçmak için yaptığı, Türkiye’yi rahatsız eden manevraları bir kenara bırakırsak, ABD ile Suriye müzakereleri belli bir........

© Star