We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Anadolu insanının sorunları

300 61 57
17.09.2021

İYİ Parti lideri Meral Akşener'le birlikte Anadolu kentlerini dolaşırken şunu fark ettim: Ülkenin her yerinde benzer sorunlar var. Coğrafi farklılıklar, ürünler farklılık gösterse de dile getirilen dertler aynı.

Bugün, sizinle o gezilerde tuttuğum notlardan çıkardığım temel sorunları paylaşacağım:

ESNAFIN HAYAT PAHALILIĞI: Hangi dükkana girseniz aynı şeyi duyuyorsunuz. “Toptancıdan bir aldığımı bir daha aynı fiyata alamıyorum. Fiyatlar bir yılda iki katına çıktı. Fiyatlar artınca müşteri azaldı, satışlar azaldı ama masraflar arttı. Doğalgaz ve elektrik faturaları da iki katına çıktı. Alınan vergiler, sigorta primleri el yakıyor. Kiraları zor ödüyoruz.”

VATANDAŞIN HAYAT PAHALILIĞI: Esnaf girdi fiyatlarından ve masrafların artmasından yakınıyor. Vatandaş sonuçtan. Esnafın da eklediği kâr ile fiyatlar iyice artıyor. Bir alınan ürün bir ay sonra aynı fiyattan alınamıyor. TÜİK'in açıkladığı enflasyonla tezgahtaki fiyat artışları arasında uçurum var. Kömür, elektrik, doğalgaz faturaları vatandaş için de ciddi bir sorun.

ÇİFTÇİNİN HAYAT PAHALILIĞI: Gübre fiyatları arttı, elektrik fiyatları arttı, motorin fiyatları arttı, mahsul fiyatları artmadı, azaldı. Çiftçinin tarlada zor bela 1 liraya sattığı ürün, büyük şehirlerde 10 lirayı buluyor. Ankara'da markette bir litre süt 9 lirayken Kars'ta, Ardahan'da çiftçi sütü 2.2 liradan satabiliyor. Buna karşın aynı kentlerde beyaz peynir 30-40 liradan satılıyor.

Üstelik büyük bir kuraklık yaşandı (bu yıl doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere 50'ye yakın kentte ciddi kuraklık olmuş). Üretim sıkıntısı yaşandı. Çiftçi traktörünün taksitlerini ödeyemiyor. Her köyde bankaların icra aracılığıyla el koyduğu onlarca traktör var.........

© Sözcü


Get it on Google Play