We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Köpek gezdirerek para kazananın vergi telaşı…

1 0 0
06.05.2019

KÖPEK GEZDİREN SORUYOR?

Hayvan sevgisi toplumda yükselen bir değer. Özellikle kedi köpek besleyenleri ailelerimizde, yakınlarımızda görüyoruz. Ülkemizde sahipli hayvan edinen insan sayısı giderek çoğalıyor.

Evinde, bahçesinde hayvan besleyenlerin yanında bir de sokaktaki kedi ve köpekleri besleyenler duyarlı yurttaşlarımız da var. Çoluk çocuğunun nafakasının bir kısmını bu hayvanlarla paylaşan yüce gönüllü bu insanlara kendi adıma gıpta ediyorum.

Bu insanların aksine bir de bu sevimli zararsız hayvanlara eziyet eden yaratıklar da var. Bir de sahipleri yerine bu hayvanlara para karşılığı bakan, hava aldıran, gezdiren insanlar da ver. İşte bunlar diyorlar ki, ‘’biz de para kazanıyoruz vergi verecek miyiz? ‘’

Gelir İdaresi Başkanlığı herhangi bir işyerine veya işverene bağlı olmaksızın, herhangi bir ürün alım satımı yapmadan, talep oldukça sadece köpekleri sokakta gezdirme faaliyeti dolayısıyla vergilendirilip vergilendirilmeyeceği konusunda görüş talep eden bu ‘’yurdum insanına’’ Kanun maddelerini tek tek sayarak aşağıdaki cevabı veriyor.

MALİYE CEVAP VERİYOR

Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir Vergisi Kanunu hükümler uyarınca köpek gezdiren yurttaşımıza belli koşulları taşıması halinde vergiden muaf olduğu ile ilgili özelge tayin ediyor.

Maliye özelgede köpek gezdiren yurttaşımıza; ‘’ gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlı olmadan, herhangi bir işyeri açmaksızın sadece........

© Sonsöz