We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Uluslararası politik ekonomi

16 4 0
08.08.2022

Dünya yeni bir düzen ararken Türkiye yeni düzende denge politikasına devam ediyor. Bu denge politikası Türkiye’yi hem doğu hem de batı ekseninde vazgeçilmez bir konuma taşıyor.

Rusya ile ilişkiler

Rusya ile Ruble üzerinden yapılacak olan ödeme Türkiye’nin dolar talebini önemli ölçüde azaltacaktır. Türkiye’nin dolar ihtiyacı azaldıkça iç piyasada doların daha fazla değerlenmesinin önüne geçilmiş olacaktır. Bunun yanında ABD merkezli olan Visa ve Mastercard sisteminin haricinde Rusya’nın Mir kartı üzerinden ödeme yapılmasının kolaylaştırılması Türkiye ile Rusya arasında ticari ve turistik ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır.

Şanghay Beşlisi

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan Eylül ayında Özbekistan’da gerçekleşecek olan Şanghay Beşlisi, toplantısına katılacağını açıkladı. Suudi Arabistan’ın, Katar’ın ve Çin’in katılacağı bu toplantıya Türkiye’nin de katılması Türkiye’nin bu ülkelerle olan ilişkilerinde daha ileri bir boyuta taşınmasına destek olacaktır. Bu bağlamda bu ülkelerle olan ticaret hacminin gelişmesi bakımından bu gibi diplomatik görüşmeler oldukça önem arz etmektedir.

Turizmin önemi

Türkiye’nin Ortadoğu bölgesiyle ilgili açılımları bu bölgelerden gelen ve gelecek turistlerin sayısını artırdı ve artırmaya devam edecek. Turizm yıllık cari açığın azalmasında en önemli faktörlerden biri olacaktır. Arap turistlerin Türkiye’de Rusya ve Avrupa’dan gelen turistlere göre daha fazla harcama yaptıkları bilinmektedir. Bu minvalde........

© Milat


Get it on Google Play