We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Asgari Ücret ve Enflasyon

8 0 0
03.07.2022

Dünya siyasi ve iktisadi dengesini bulmaya çalışırken Türkiye de bu sürecin önemli aktörleri arasında yerini alıyor.

Küresel üretimin büyük kısmının Çin’e kayması ve finansal sistemin “Batı” dünyasında kalması büyük bir dengesizliğe neden olmuştu. 2008 Finans Krizi ve 2011 Avrupa Borç krizi sonrasında küreselleşme süreci darbe yemiş, gümrük duvarları yeniden yükselmeye başlamıştı.

Dünyada yaşanan terör, iç savaş, iklim şartları ve sömürü düzeni sebebiyle yaşanan kronik gelir dağılımı adaletsizliği, gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere doğru göçü hızlandırdı.

Yaşanan tüm bu sürecin ardından bir de COVID-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı küresel sistemde yeni kırılmalara neden oldu.

Salgın sürecinde uygulanan kısıtlama tedbirleri nedeniyle yaşanan ani talep daralmasının etkilerini hafifletmek için parasal genişlemeye gidilmesi, salgın tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte enflasyonu hızlandırdı. Akabinde Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte enerji ve emtia fiyatlarının artması tedarik zincirinin bozulmasının da etkisiyle yaşanan süreci katmerlendirdi.

Enflasyonu yavaşlatmak için birçok ülkenin merkez bankası faiz artırımı ve bilanço küçültme politikaları uygulamaya başladı.

Bu politikanın etkisiyle piyasadan para çekildikçe talep daralmaya başladı. Talebin daralmasıyla birlikte ekonomilerde yavaşlama hatta küçülmelere neden olması bekleniyor.

Türkiye ekonomisine bakacak olursak;

Türkiye, 2018 yılında yaşanan kur saldırısı sonrasında uyguladığı........

© Milat


Get it on Google Play