We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yetkilerin tek elde toplanması iyi miymiş?

57 14 1
01.04.2022

TÜİK ve Aile Bakanlığı’nın verilerine göre 2017 yılında 3 milyon 201 bin, 2018 yılında 3 milyon 495 bin kişi devletten sosyal yardım alıyormuş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CB sisteminin “en büyük kazananı halk olacak, vatandaş doğrudan faydasını hissedecek, bu sistem ile ülke ekonomisinde büyük bir sıçrama gerçekleşecek ekonomideki bu sıçramanın neticesi halka olacak” diyerek oy istediğinde ülkemizde devlet yardımına muhtaç sayısı 3 milyon 495 binmiş.

Türkiye bu sistemle yönetilmeye başladığında vatandaşlarımız geçinmek için devlete muhtaç olmayacaktı, sosyal yardımlarla değil kendi geçimini kendisi sağlayacak duruma gelecekti. Paramız pul değil daha da değerli olacak, Türkiye ekonomisi şaha kalkacaktı. Kişi başına milli gelir 2023 yılında 25 bin dolar olacaktı.

Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkeyi çok daha güzel yönetecekti; hizmet yapmak istediğinde “bürokratik oligarşi” karşınıza dikilmeyecek, “işte bu kuvvetler ayrılığı denen olay var ya, o gelip engel olarak” dikilmeyecekti.

Halka daha iyi hizmetin önündeki en büyük engelin “kuvvetler ayrılığı ilkesi” olduğunu söylüyor ve böyle yakınıyordu Erdoğan.. (17 Aralık 2012, Konya konuşması)

Dolayısıyla halk bu sisteme destek vererek Sayın Erdoğan’ın hizmet yapma konusunda ayağındaki prangaları kırmış olacaktı.

9 Temmuz 2018’de Türkiye resmen “tek kişilik hükümet” modeliyle yani CB sistemine geçti ve artık Erdoğan’ın artık bahanesi de bitmiş oldu. Bunlar Sayın Erdoğan’ın kendi sözleridir.

10 Temmuz 2018’de kamuoyunun önüne Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı olarak kameralar karşısına geçen Erdoğan, 16 kişilik “siyasi teknisyen” ekibini (bakanlar) açıkladıktan sonra şöyle demişti:

“1 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle anayasamızın verdiği yetkiye dayanarak yeni yönetim sistemimizin çatısını resmen hayata geçirmiş olduk. Ne bizim ne de bizden sonra gelecek olan cumhurbaşkanlarının yürütme konusundaki görevi konusundaki aksaklıklar, eksiklikler konusunda milletimize karşı öne sürebilecekleri bahaneleri kalmamıştır. Dolayısıyla bundan sonra hiçbir mazerete sığınma hakkımız bulunmuyor.”

Sayın Erdoğan bu açıklamayı yaptığında ülkemizde 3 milyon 495 bin kişi devletten sosyal yardım alıyordu, dolar 4.79 lira civarındaydı.

Sonuç ne oldu?

TÜİK ve Aile Bakanlığı’nın verilerine üç buçuk yılda Türkiye’de 11 milyon 370 bin kişi devlete muhtaç hale gelmiş.

Türkiye’de 13 milyon 664 bin emekli var, yaklaşık 10 buçuk milyon emekli 4 bin liranın altında aylık alıyor, Türk İş’in mart ayı için açıkladığı açlık........

© Karar


Get it on Google Play