We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan neden tasarruf yapmıyor?

93 5 1
01.07.2022

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Bir kere de sen tasarruf etsen ne olur be kardeşim. Bir kalemde memlekete 500 milyon dolar girer fena mı olur?” diye seslendi.

Sayın Akşener’in bu sözleri sosyal medyada bir hayli ilgi gördü, karşılık buldu.

Nasıl karşılık bulmasın?.. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Ağustos 2019 tarihli konuşmasındaki kendi sözleriyle “bir yanda açlık ve sefaletin bir yanda lüks ve şatafatın” olduğu bir Türkiye tablosu var.

Sayın Erdoğan’ın bu sözlerini hatırlıyorsunuz değil mi?

Beştepe’de düzenlenen 11. Büyükelçiler Konferansı’nda “Bir tarafta açlık ve yoksulluk varken, diğer tarafta lüks ve şatafat varsa burada bir sorun var demektir” demişti. (6 Ağustos 2019)

Gerçi bu sözleri Batı’nın iki yüzlülüğünü, dünyadaki gelir adaletsizliğini anlatmak için söylemişti ama ülkemizin gerçeği tam olarak bu.

Bir yanda Beştepe ve Beştepe’nin lüks ve şatafat içinde yaşayan “mutlu azınlığı” diğer yanda artık bir kuru ekmeği almakta bile zorlanır hale gelen ve sürekli “tasarruf” yapması “şükretmesi” istenen halk.

***

Ülkemizde açlık sınırı 20 bin lirayı aşmış, gıda enflasyonu yüzde 117’nin üzerine çıkmış. Enflasyon TÜİK’e göre bile yüzde 70. Süt paketlerine alarm takılmış durumda. Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcama tutarı yani açlık sınırı 6 bin 319 lira olmuş. Asgari ücret 4 bin 253 lira dört kişilik bir ailenin açlıktan ölmemek için 6 bin 319 liraya ihtiyacı var.

Ama Erdoğan ve iktidarı “tasarruf” edin, “halinize şükredin” diyor.

Açlık sınırına ulaşmak için 2 bin liraya daha ihtiyacı olan dört kişilik bir aile nereden tasarruf yapsın ve halinin neresine şükretsin?

Halkın gerçeği bu, açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor ama Beştepe’ye göre halk hala “tasarruf” yapabilecek noktada.

Ve ülkenin halk kesimi bu durumdayken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi maaşına yüzde 40.4 oranında zam yapılmasına ilişkin imzaladığı kanun teklifini TBMM’ye gönderdi. O madde TBMM’den geçmiş olsaydı Sayın Erdoğan’ın maaşı 141 bin 423 TL’ye yükselecekti.

Ama olmadı.

Biliyorsunuz iktidarın her şeye bir izahı var. Nitekim Cumhurbaşkanının maaşına neden yüzde 40.4 zam yapılmasını istediklerini, niyetlerinin nasıl da “halis muhlis” olduğunu “gayet güzel” açıkladılar.

Sayın Erdoğan maaşına zam yapılmasını kendisi için istememiş!

Kimin için istemiş? AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal “Cumhurbaşkanı’nın maaşına zam yapılmazsa 3 bin emekli milletvekili zam alamaz”........

© Karar


Get it on Google Play