We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hadi gel de sorma “Peki sen ne işe yararsın?"

3 0 1
11.08.2022

YASAMA, YÜRÜTME ve YARGININ üstünde ÜÇ derin dayanağımız: İNŞALLAH, MAŞALLAH, HAMD OLSUN. Hadi gel de sorma “peki sen ne işe yararsın?”

İnşallah, Maşallah, Hamd, Şükür… Sorsan bu tanımlar ne demek diye bilmez ama 7/24 ağzından düşmez. Evet bu sözcüklerin üçü de akraba kavram. Ama sonuçta sözcük işte! Allah uygun görürse, dilerse… Allah’a şükran, teşekkür vs. Peki ya sen? Yaptığın veya yapacağın işte ne kadar istekli, ehil / ehliyetli ve samimisin? Hiç işini dünya kalitesinde yapma gibi bir gayretin var mı veya oldu mu? Çünkü bir ülkenin daha iyi bir ülke olması herkesin kendi elinde ve kendi tasarrufundadır.

Mesela Martin Luther King manidar kodu vermiş: “Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’in beste yaptığı veya Shakespeare’nin şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki, gökteki ve yerdeki herkes durup, burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin” diye.

Bu manada aşağıdakiler Tanrı’nın “tartışılmaz hükümlerinin” genel tavrıdır:

* Kul elinden geleni yapmadan yardımı hak etmez. / Allah sizin muradınıza göre verir. Sen ne istiyorsan onu verir.

* Kul kendi görevini Allah’ın yapmasını bekler, oysa Allah kulun gayretini görmek ister! (Zaten sistemin sırrı da burada.)

* Allah kuldan başarıdan ziyade gayret ister. “Kul elinden geleni yapmadan yardımı hak etmez. Bunun adı GAYRETTİR

* Allah her an yarattıklarına yardım edecek ama tutacak bir el arıyor. / Yani üzerine düşeni kılını kıpırdatmadan Allah’a havale edenler anlamasalar da izzet sahibinin kılavuzu gayretidir.

Bakın Furkan-77 “siz Allah’ın istediklerini (dua ve ibadetle) verin ki Allah da size versin” diyor.

Muhammed-7 "Allah'a yardım edin ki O da size yardım etsin" diyor. Bu demek oluyor ki “insan eylemde Allah’ın yardımcısıdır.” O zaman herkes mesuliyetini yerine getirecek. Ne var ki günümüzde Müslümanım diyen kendi görevini Allah’ın yapmasını bekliyor. Oysa Allah, kulun gayretini görmek ister! (Yani sistemin sırrı, imtihan burada.) Bir diğer ayette (Bakara- 152) “siz beni zikredin ki ben de sizi zikredeyim” diyor. (Yani Allah dilekleri kabul için beklemiyor bir şeyler arıyor ve istiyor! Onun adı İRADE! Kullandın mı? Ona bakıyor.)

Dahası yapacağın işin, evrenin yasalarına ne kadar uygun olduğunu biliyor musun? Allah senin muradına göre verir. İşte tam da bu dindir; insanım diyeni, dinden eden!. Sonuçta DİN insanın işini kolaylaştırmak için ilahi bir ikramdır. Bilim değil, bilinç oluşturmak içindir. Allah’ın ‘kulun istifadesine sunduğu’ şeydir. Bakın insan, doğuşta hayvandır. Eğitilerek, idrak ederek süreçte insan oluyor. Tam da bu noktada din, kod vererek insana yol gösteriyor ve son tahlilde insan olanlar yırtıyor. Gayrimüslimler bu manada bilinç oluşturmakla aşmış durumda / Hristiyanlığı aşınca bugün bulundukları noktayı elde ettiler.

Ama hala “onlar cennete giremez” diyor Müslüman! Şunu bilmiyor ki onlar Müslümanların cennetine zaten girmek istemiyorlar. Zaten cennet tasviri, tasavvuru ve algıları da farklı ve hala Müslüman, “Allah bize ait, din tapulu malımız, cennet de babamızdan bize kalan miras” diyor. Bu demek oluyor ki biz kimi ister isek cennete onlar girecek. Bu adeta Allah’ın yerine kendini konuşlandırmak. Peki görünürde kim bunlar?

* Araplar…

* Türkler…

* Farslar…

Toplamı 1,8 milyar.

Ya diğer 7 milyar ne olacak? Onları Allah yaratmadı mı? Peki nerede kaldı “Allah Alemlerin Rabbidir” hakikati? Nasıl bir beleş algı. Türkler, Farslar, Araplar, Pakistan, Endonezya ve diğerleri cennete, diğerleri cehenneme! Aman Allah’ım bu nasıl bir kafa konforu, nasıl izah edeceğiz?

Bu hususun izahı yok mizahı var. “Bir de Kuran Müslümanlığı çıktı ve bize Kuran yeter demek zındıklıktır” diyen sapıklar mangasına bakın. Dahası bunlara itibar eden güruha! İşte Allah’ın dininin çıbanı bunlar. Merak edenler bu linki tıklayabilirler: https://www.facebook.com/cemil.kilic.739326/videos/353134443685355

Evet, evet derdimiz bu sapıklar değil bu sapıklara sapanlar ve tapanlar tabi. Yani hem Kuran deyip hem de bunlara itibar edenlere…

Oysa Allah’ın Kitabı, bu dinin cüzü “Her kim Hristiyan, Yahudi, Mecusi ve diğer bütün dinlerden Allah’a ve ahiret gününe inanırsa yani salih amel işlerse, o kişi cennete gidecektir”........

© HBRMA


Get it on Google Play