We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Michael Jackson tam olarak bu çocuklara ve bize ne yaptı?

99 4 25
05.03.2019

Önceki gece gözümü kırpmadan Michael Jackson hakkındaki taciz iddialarını içeren dört saatlik belgeseli izlediğimde ilk tepkim “Pek ikna etmedi beni,” oldu. Daha sonra bir arkadaşım “Zaten sen gözünle görsen bile inanmazsın,” dedi; Michael Jackson’a sonsuz bağlılığımı bildiği için. Hayatımda bir kişinin körü körüne hayranı oldum, ölüm haberini alır almaz ilk ve son kez hiç tanımadığım birinin arkasından ağladım. Kendimi Michael Jackson’ın bir numaralı hayranı zannediyordum.

Sene başında Sundance’te gösterildiğinden beri tartışmalara neden olan “Leaving Neverland” belgeselinin iki ana karakteri Wade Robson ve James Safechuck da öyle sanıyormuş, milyonlarca başkası gibi.

Çocukken Safechuck’ın rol aldığı ve MJ’le tanışmasına vesile olan reklam filmini izleyip onu ölesiye kıskandığımı hatırlıyorum. Yaşı yetenler hatırlar; kuliste küçücük bir çocuk MJ’in eşyalarını karıştırırken birden megastar kapıdan bakıp “Beni mi arıyordun” der.

Wade Robson ise daha beş yaşında Avustralya’nın Brisbane şehrinde bir mağazanın açtığı dans yarışmasında birinci oluyor. Büyük ödül Michael Jackson’la tanışma fırsatı ve o an doğal olarak dünyası değişiyor.

İki genç de anlattıklarına göre MJ’le bir yetişkinle başkasının çocuğunun geçirmemesi gerektiği kadar fazla vakit geçiriyorlar. Saatlerce telefonda konuşuyorlar, çocuklar aileleriyle birlikte turneye davet ediliyor, otel odalarında ve Jackson’ın Neverland Ranch adlı oyun parkı, sinema salonu, hayvanat bahçesiyle Disneyland’i andıran masalsı çiftliğinde oyun oynuyorlar. Bir süre sonra çocuklar MJ’le aynı odada, aynı yatakta uyumaya başlıyor. Bütün bu süreç de ailelerin gözetiminde oluyor.

Bütün bu iddiaları doğrulayacak video kayıtları, notlar, mektuplar, kartpostallar, fotoğraflar ve hatta faks yazışmaları var.

PETER PAN MASALINA İNANDIK

Michael Jackson yıllar içinde kendisini hiç büyümeyen ve hep çocuk kalan cinsiyetsiz bir Peter Pan karakteri gibi anlattı bize. Altı yaşından beri çalıştığı için çocukluğunu yaşayamadığını, parkta oynayan başka çocuklara otobüsün camından imrenerek baktığını, otoriter babasının baskısı altında büyüdüğünü, diğer çocuklar gibi oyuncaklarla oynamaya fırsatı olmadığını anlatıp durdu. Hepimiz onu yakından tanıdık, hikayesine aşina olup üzüldük.

Ve tıpkı Peter Pan gibi onu da cinsel hayatı olmayan, hatta cinsiyetsiz ve cinsel organdan muaf bir uzaylı, bir yaratık veya bir masal kahramanı gibi görmek zor olmadı. Ya da işimize böyle geldi.

Tam da bu yüzden Robson ve Safechuck’ın aileleri için koskoca bir adam olsa da MJ’in yedi ve 10 yaşındaki oğullarıyla oynamaları tuhaf gelmiyordu. Bir çocuk, kendi ailelerinin bir üyesi olarak görüyorlardı onu. Hatta MJ sık sık Safechuck ailesinin evine gelip onlarla bile........

© Habertürk