We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yıldızların Altında

1 0 0
17.04.2022

Uzun bir aradan sonra ilk kez benim için can damarı gibi olan uzak köylerle buluşma vakti bugün. Burası benim için çok özel bir değere haz olan bir köy. Bu köyde olan farklı güzelliklere dayalı bir bağımız var. Olmazı olduran ve imkânsız görülene fırsat verene hamdolsun... Burada bir iftar sofrası kurulacak ve onların yemek ikramını izleyeceğiz ilave olarak da namazda aynı safı paylaşmanın hazzını yaşayacağız.

Bu köyde genç bir Müslümanını hayatına mal olan, yarım kalmış bir mescit inşaatı vardı. Orası yeniden büyüyor ancak henüz inşaat tam bitememiş. Açık alana ve yıldızların altına sofralar serildi. Köydeki bu insanlar için bir ilk bu uygulama. Bugün iftar edeceklerin yarıya yakını hayatında ilk oruçlarını bu yıl tuttular. İçlerinde eskiden beri Müslüman olan ve oruçla tanışıklığı olanlar da var. Herkes kendine ayrılan yerde iftar için hazır.

Birisi ezan okuyacak. Yakın dostlarım bu işler için sesimin çok müsait olmadığını ve bunda önde olmak istemediğimi de bilirler. Ancak, bu köyde “Allahu ekber!” Diye haykırmak ayrı bir değer... Hele “eşhedü ella ilahe illallah” ve “eşhedü enne muhammeder rasülüllah” demek yok mu? Bu hazzı tatmak için ezan okuma görevini ben aldım. Köylü ezanla beraber iftarını yaptı. Az........

© Habername


Get it on Google Play