We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ATEŞ VE DERT ORTAKLIĞI

1 0 0
07.06.2022

Bazı dertler ortaktır. Dünya küçük bir köye döndü. Ukrayna’da savaş çıktı tüm dünya diken üstünde hissetti kendisini. Kimse “nasıl olsa bize uzak, bu konu bizi ilgilendirmez” diye düşünemiyor. Elbette bu ilişki sadece savaşla da alakalı değil.

Dünyayı tehdit eden sadece savaş ve ölümler değil elbette. Asıl insanların ruhunu hedef alan, nesilleri derinden etkileyen başka salgınlar da var. Asıl bunlar tam görülemese de bunların yıkımları süreç içinde daha net anlaşılacak.

Burkina Faso, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan ve kendilerine tek kurtuluş simidi olarak buna güvenen ilginç bir toplumdur. Burada aklı çalışacağına inandığım ve görüşlerine değer verileceğini ümit ettiklerim bile havadaki bulutlara bakıp yağmurun yaklaştığını anlayamıyor. Mesela internet ve buna bağlı olarak girecek modernite düşüncesinden korkmuyorlar. Niçin korkmuyorlar? Birincisi bu tehlikeli hastalıklar onlar için üretilmedi. Burası çok uzak ve asla bunları bulamazlar(!). İkincisi de onlar bu salgın gelince içlerine kapanacaklar ve o kadim kültürlerine sarılınca da hemen bu sağanaktan kolayca kurtulacaklar(!).

Tabi onlar havada bulut var ama bizim buralara yağmayacak diye beklerken, arka sokağı sel götürmüş ve evlerinin bir duvarı göçmüş de bunun farkında değiller.

Burada yetişkin bayanlara Kur’an Kursu hizmeti veren bir merkez var. Bu kurs, yıllardır mezun veriyor. Bu mezunlardan iki yüz kadarı gidip kendi mahallelerinde benzeri bir kursu ihdas etmiş ve orada........

© Habername


Get it on Google Play