We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dijital kelepçeli açık hava hapishaneleri

4 14 0
06.07.2019
“Futbol asla sadece futbol değildir” cümlesinin sadece bir kitap adı olmadığını, özellikle de arkadaşlarıma anlatamadığım için üzgünüm. Yine de yineleyeyim futbol asla ve sadece futbol değildir. Belki artık anlayan çıkar.

“Zira geçen hafta Erdoğan’ın dediği gibi bu statları onlar yaptı. Orada onlar ne derse onu yapmak gerekiyor. Yanlış yoldasınız. Ne yapıyorsanız kayda geçiyor. Erdoğan bu açıklamayla, tribünlerde “Her şey çok güzel olacak” tezahüratlarını söyleyenleri işaret etti açıkça. Onların stadyumlarında, onların tribünlerinde, onların aleyhine söylenen ne varsa artık stadyumda yasaklandı bu sözlerle. Yazılı olmasa da söz senettir misali.”

Stadyumların ne spor politikası olarak tesisleşme adına ne de inşaat sektöründeki şirketleri besleme amacıyla yapıldığını da ortaya koydu. Bu açıklama stadyumların, rızayla girilen açık hava hapishaneleri olarak kullanılarak devletin toplumu kontrol etme ve hizaya getirme alanı olacağı teorisinin nasıl pratik edileceğinin, kanıtı oldu.

Yukarıda okuduğunuz satırlar 25 Mayıs’taki yazımdan. Üzerinden 1 ay 10 gün geçti ve bunları değiştireceğiz diyen Erdoğan, gerçekten de dediğini yaptı. Sporda Şiddeti ve Düzensizliği Önleme Yasası geçtiğimiz cuma günü bir kez daha değiştirildi. Sonucunda taraftarların maç günleri stadyum içi ve çevresi dışında yolculuk yapacakları güzergâhlar, maç öncesi toplanacakları yerler de artık 6222’nin kapsamına girdi. Tribünlerde hedef belirtmeksizin tehdit veya hakaret içerdiğinden şüphelenilen her tezahürat ve benzer içeriğe sahip biçimde yazılıp sosyal medyada paylaşılan her içerik yüzünden taraftarlar hapse girebilecek. Üstelik bunun için birinin suç duyurusunda bulunması da gerekmeyecek. Yani keyfi bir şekilde bir savcı Twitter’da kendisinin de hoşuna gitmeyen bir içerik hakkında iddianame hazırlayabilecek. Az kalsın stadyumlara biyometrik kimlik kontrolü ile girecektik ki o konuda taraftarları dinlediler neyse ki.

BAŞROL THD’NİN

Taraftar Hakları Derneği’nin değişmesi konuşulan yasa hakkında yayınladığı çağrı metninin etkisinin büyük olduğu aşikâr. Bir diğer yandan yasa........

© Gazete Duvar