We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nihat Kopuz yazdı: Tolstoy’un Düşünce Mirası

3 1 3
01.03.2021

Olgun olan her şeyin temelinde aynı düşünce yatar: kötülüğe kötülükle cevap vermeyin. Bütün dinler bunu söyler. Hümanizmanın çıkış noktası budur. Sistemler iyi niyetle ve kâğıt üzerinde bu düşünce merkezinde kurulur. Romanların merkezinde bazen kendini saklayan, bazen de açık eden bu düşünce vardır. Felsefecilerin dönüp dolaşıp geldikleri yer de burasıdır. Oldukça basit ve sadece iyi olabilmekle alakalı: kötülüğe kötülükle cevap vermeyin.

Tolstoy bu düşünceyi yaşamının sonuna doğru romanlarının dışına taşıyıp söylem haline getirdi. Rusya’nın içine düştüğü bataktan kurtulmak için Tolstoy’u bir çıkış kapısı olarak gören gençler Tolstoy’a sığınıp da ondan eyleme geçmesini istediklerinde Tolstoy onların karşısına bu düşünceyi çıkardı: kötülüğe kötülükle cevap vermeyin. Öfkeyle kapıyı üstüne çarpıp intikam için yola girdi elbette gençler ama bütün yapıp etmeleri Tolstoy’u haklı çıkardı. İntikam intikamı doğurdu, sonra diğer bir intikam da diğerini.

Nazi Almanya’sında, üç yüz bine yakın insanın depolandığı Buchenwald Toplama Kampının girişinde Friedrich Nietzsche’nin şu sözü yazardı: “Herkes hak ettiğini bulur!” Alın size yıllarca ezilen Almanya’nın kötülüğe kötülükle cevabı!

SSCB rejiminde, iki sevgilinin birbirine yazdığı mektupların bile suç örgütü kanıtı olarak gerekçelendirilip cezalandırıldığı kampların girişinde ne yazıyordu peki? Şöyle: “Emek, SSCB’de Şeref, Şan, Cesaret ve Kahramanlık Meselesidir.” Burada ağır şartlarda çalıştırılan insanlara çoğu zaman haftada bir tane ekmek veriliyordu. Bir tabak da çoğu zaman su tadı veren çorba. Çoğu bu işkenceye dayanamayıp intihar ediyordu. İntihar etmeyenlerse kısa sürede güçten düşüyor ya dövülerek öldürülüyor ya da bir kuyuya atılarak ortadan kaldırılıyorlardı.

Bu iki devletin yaptığı şey dünyanın geri kalanından intikam almaktı. Üstelik kendi halkını öldürerek başlamışlardı bu işe.

Yine de sevinebiliriz. Çünkü Tolstoylar hep var oldu, hep var olacak!

Yaratıcı Metinler Bütün İnsanlığın Sesidir

Bir........

© Edebiyat Burada


Get it on Google Play