We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yorgunluk ve ikrah etmek, olağandır herhalde…

93 45 0
08.06.2021

Yorgunum, yorgunum, çok yoruldum muhterem okur, siz yorgun değil misiniz? Değilseniz bunu nasıl başarıyorsunuz, ya da değilseniz, insan şu koşullarda nasıl yorgun olmaz, haberleri okuduğunuzda omuzlarınıza bir ağırlık çökmüyor mu, yorgun hissetmeyenler bunu nasıl başarıyor!

Üstelik ben bir ‘işsiz’ olarak çok yorgunum, gerçi “Aylak insanın boş vakti olmazmış” derler, yok hayır, inanın boş vaktim olduğunda da yorgunum, bırakın yorgunluğu, resmen dayak yemiş hatta birileri kafamın üzerinde tepinmiş gibi hissediyorum bir süredir ve giderek kötüye gidiyor durum, baksanıza oturdum şikâyet yazıyorum, bu hale gelmek istemezdim ama ne yapayım, düşmez kalkmaz bir Allah.

Yalnızca fiziksel yorgunluktan söz etmiyorum, zihinsel bezginlik, hafızam siliniyor sanki, zaten berbattı ama şimdi daha da fena, ay unutuyorum, hafta unutuyorum, günleri karıştırıyorum, bir söz verdiysem onu, yarın nereye gideceğimi, her şeyi unutuyorum.

Gerçi pek bir yere gittiğim yok, bazen mutfaktan çalışma odasına hızla yürüyüp sonra aynı hızla geriye dönüyorum, heyecan olsun diye. Eğer abartmak isteseydim, “Muhalefet partileri sözcüleri kadar sıkıcı sayılabilecek bir günlük rutinim var salgın günlerinde” derdim. Yorgunluğumu birilerine söylediğimde, genellikle “Salgından” diyor ve ardından “Herkes aynı durumda” bilgisini ekleyerek devam ediyorlar. Öyle mi, siz de aynı durumda mısınız hakikaten, aylar nasıl geçiyor, ne ara yaz geldi, hiç fark etmedim mevsimlerin geçişini.

Şu da var ki, bizim memlekette birine “Yorgunum” dediğine pişman olabiliyor insan. Şu yaşıma geldim, “Nasılsın” sorusunun yanıtını merak eden pek az insan tanıdım. “Nasılsın?” “İyi, yorgunum biraz.” “Ah ben de çok yorgunum” diyerek başlıyor kendi derdini anlatmaya. Tamam o zaman, bak benim yorgunluğum hemen geçti!

Her gün bir öncekinin aynı. Ertesi gün, ertesi gün, ertesi gün… Maske, havalandırılan pazar torbaları, kolonya, hiç kimseyle görüşmemek, kazara görüşülenlerle mesafeli ve tedirgin sohbetler… Yorgunum, yorgunuz, çok yorulduk, hay ben böyle…

Biliyorum, beterin beteri var, hakikaten her şeye rağmen şanslı azınlık içindeyim, nankörlük etmemek gerekir, onca insan yaşamını kaybetti ve kaybediyor, ne badireler atlattı ya da atlatamadı insanlar, atıldığımda rahmetli annem “Üzülme, bunlar herkesi hapse atıyor, sizi atmadılar hiç olmazsa” demişti, hepsi doğru, sık gittiğim Eyüp........

© Diken


Get it on Google Play