We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnsanların korkunç öyküleri

10 21 1
05.08.2021

Yüreğim sıkışıyor. Nereye gitsem aklımda yangın. Bazen böyle zamanlarda nereden geldiğini bilmediğim bir çağrışımla aklıma bir dize düşer. Yine öyle oldu. “Hayvanların korkunç öyküleri” takıldı aklıma. Lale Müldür’ün dizeleri.Bugünlerde içimizi soğutmak için elimizden gelen çiçeklerimize su vermek, hayvanlarımıza sarılmak ve uykusuz geceler boyu “insanların korkunç öykülerine” tanıklık etmek.

***

Ülkem cayır cayır yanıyor. Büyüleyici güzellikte ormanlarımızın barındırdığı güzelim ağaçlar, canlılar kavruluyor. Yavrularını kurtarmaya çalışan keçiler, kavrulmuş kaplumbağalar… Bahçemdeki kaplumbağa birkaç gün gözükmese dertlenirim ben. ‘Şimdi nasıl canları yanıyor kurtulabilenlerin’ diye düşünmeden an geçiremiyorum. Hükümet acz içindeyken ihtiyaca koşan gencecik Şahin Akdemir’in, yangını söndürmeye çalışan orman işçilerinin, evinde yangına esir olan yurttaşlarımızın acısını hissetmeyen korkunç insanlar suçlu bulmak, haklı çıkmak derdindeler. Bu acıları bize yaşatanların isimlerini fısıldamayı sürdüreceğiz. Hiç unutmayacağız o isimleri.

***

AKP’li Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren yangın bölgesinde yaptığı skandal açıklamasında sözlerinin çarpıtıldığını söylemiş. İzlediğimiz videodaki hiçbir cümleyi çarpıtmadık. Yüzündeki pişkin sırıtış hafızalarımızdan çıkmayacak. "TOKİ tarafından 20 yıl ödemeli, çok cüzi faizlerle yapılacak evlerin” projesinin ne zaman hazırlandığını araştıracağız, 17 Temmuz günümecliste kabul edilen; ormanlarda ve ilçeye bağlı olmayan sahil kıyılarında turizm işletmesi kurulmasını öngören kanun teklifinin ardından atılacak adımları, süreci takip edeceğiz. Bugüne kadar yanan orman alanlarına, kıyılara yapılan otelleri, “sarayları” yıllardır işaret ediyoruz. Çeşme’de, Urla’da, ülkemizin en güzel koylarında, köşelerinde sit dereceleri düşürülerek imara açılan alanları “çılgın projelerden”, doğayı öldüren maden ve enerji santrallerinden korumak içi mücadele........

© Birgün


Get it on Google Play