We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yardımcı ders kitabı 101 | Hayat laiktir!

12 10 19
19.09.2021

LAİKLİK DERSİ

DERSİMİZ: Laiklik

KONUMUZ: Yaşam, doğa, yeryüzü

Baştan söylemeli, laiklik, bütün derslerin anası, atası, evveli, başlangıcıdır. Lamı cimi var mı bunun, yok! O olmazsa yaşam, özgürlük, eşitlik, sevgi, yurttaşlık, hak hukuk, adalet de yok demektir. Onun olduğu her yerde her zaman bunlar var mı, bazen var bazen yok, ama laiklik yoksa bunların hiçbiri yok, hiçbir yerde yok ve hiçbir zaman yok! O nedenle ‘eğitim şart’ denildiği gibi ‘laiklik şart!’ diyor, bunun ilk dersimiz olduğunu biliyor, hiç unutmuyor, bu ders seçmeli olsun diyenlereyse asla yüz vermiyoruz!

Ne seçmece ne seçkin ne de zorunlu, laiklik gönüllü bir ders. İnsana, hayvana, doğaya, başkalarına, çocuklara, başka dinlere, dillere, mezheplere, halklara, kültürlere, ezcümle yaşama, iyiliğe, dostluğa gönül verenlerin içine doğduğu bir ders. Yani hayat dersi, çünkü hayat laiktir!

Laiklik, Aydınlanmanın ürünü, hem de ne aydınlanma, göz aydınlığı, gönül aydınlığı, barıştan yana, cinsiyetçi ve türcü olmayan insanların bakış görüş aydınlığı. Laiklik kaldırılsın diyen, onunla uğraşan, varmış gibi zararlarından, kötülüklerinden söz edenlere bir bakın, hepsinin da kafası birbirinden karanlık, örümcekli tipler değil mi? Aydınlık olsalar, açık görüşlü olsalar, en başta Tanrının laiklikten sevineceğini, yeryüzünde istediği düzenin kurulmasından mutluluk duyacağını düşünürler ve şu soruları sorarlardı: Tanrının eşit yarattığı kulları yeryüzünde kadın erkekten aşağıdır diye ikinci sınıf insan sayanlar, aslında Tanrıya karşı en büyük suçu işleyip günaha girmiyorlar mı? Din adına kadınları eve hapseden, onların sokağa çıkmasına, okula gitmesine izin vermeyen, kız ve erkek çocukları birbirlerinden ayıran, gafil diyeceğim onlara, hatta yaratıklar gerçekte Tanrıya karşı çıkmış olmuyorlar mı? Böyle bir gaddarlık, canavarlık olabilir mi? Hem kim Tanrının adına iş görebilir? Kim kadınları erkekten aşağı sayabilir?

Hayat laiktir, tabiat laiktir, insan laiktir ve laiklik sadece kitapta, Anayasada yazıldığı gibi değildir, daha ileridir. Laikliği kendi isteklerine göre, getirip din, vicdan, inanç özgürlüğüne sıkıştırdılar, evet hem öyledir ama aynı zamanda da inanmama özgürlüğüdür. Yaşama, dünyaya istediği yerden istediği gibi bakma özgürlüğüdür.

İnsan için vazgeçilmez değerlerin başında özgürlük gelir, varoluştur, varlık yokluk sorunudur, Edip Cansever’in demesiyle “İnsan yaşıyorken özgürdür” ve özgürlüğün ilk koşulu da insanın laik olması, laik bir düzende yaşamasıdır.

Laikliğe karşı çıkmak varoluşa, yaşama karşı çıkmaktır, akışa, başka canlılara, doğaya, kadınlara saygı göstermemektir, dünyayı erkek gözüyle görmek, her şeye eril bakmak, eril bir dil kurmaktır. Dünya ancak erkek egemen bakıştan, erkek iktidarı ve ideolojisinden büyük ölçüde arındığı zaman yeryüzü olur, yoksa gidişat Cahiliye diye........

© Birgün


Get it on Google Play