We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Uzel faciası ve çözüm...

59 24 63
22.03.2019

Kökleri 155 yıl öncesine gidiyor, Türkiye'nin ilklerini üretiyor, en büyükleri arasına giriyorsa, tarımın vazgeçilmezi, tarımsal sanayinin başta geleni ise; olanakları otomotive, hatta savaş sanayisine uyarlanabiliyorsa, binlerce işçi istihdam ediyorsa, böyle bir fabrikanın batışına göz yumulmuşsa, ihmalden de öte bir durumdur bu. Ötesini demeye dilim varmadı. Okuyun, siz karar verin.

İstanbul/Eyüp'te, 93 bin 547 metrekare alanda kurulu Uzel Makine Sanayi AŞ'den bahsediyoruz. Üst tarafı polis ve asker şehitliği, yan tarafı Ermeni Mezarlığı, altında metro hattı. Sadece arazisine bile paha biçilmez.

Uzel Makine, serüvenine 1864'te başlıyor. Aile, Bulgaristan-Romanya sınırındaki Rusçuk'ta bir atölyede fayton üretmektedir. Osmanlı'nın fayton ihtiyacının neredeyse tamamı buradan karşılanır.

Sonra Bursa'ya göçer, oraya yerleşir, Yaprak Yay adında bir şirket kurar aile. Faytona ilaveten makas da üretmektedirler artık. Ardından da otobüs ve kamyon süspansiyonları....

1937'de İstanbul'a taşınır üretime burada devam ederler. Mekanları Sirkeci'dir. Bütün Türkiye'ye yayarlar ürettiklerini.

1961'de Amerikan firması Massey Ferguson ile anlaşıp traktör üretmeye başlarlar. Artık faytoncu Uzel değil, traktörcü Uzel'dir adları.

1963'te fabrikayı faytondan traktöre taşıyan dede Serdar Uzel ölür. Fabrika dört çocuğa pay edilir. Yüzde 40 oğul Ahmet'in, yüzde 10'ar hisse de iki kızın olur. yüzde 10 hisse ise Zapsu ailesindedir.

1970'lerde traktör alanında iç pazarın yüzde 45'ini Uzel sağlıyordur. Ama 80'li........

© Aydınlık