We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Denizleri kurtarmak

44 5 4
07.06.2022

Bunlardan bir de Aynullah Akça’nın Deniz Gezmiş için Uçak Kaçıran Bir Hava Korsanının Anıları. Kitap 2015 yılında çıkmış. Kalkedon Yayınlarını kutlarım.

Bu kitap bu kaçırma olayı yanında, bir dönemin Ankara’sına, Türkiye’sini kafamızda yeniden bir dönüş yapmamıza olanak sağlıyor. Müthiş bir bellek.

Bu kitabın yazılmasına vesile olduğu için Deniz’in abisi Bora’ya teşekkür etmek lazım.

Umarım kendisine hitap eden bu kitabı okumuş, Aynullah Akça’yı aramış, gönlünü almıştır.

Uğur Mumcu’nun Deniz’lerin idamının engellenmesi için peş peşe yapılan uçak ve jandarma komutanını kaçırma eylemini şüpheyle karşılaması, herkeste bir kafa karışıklığı yarattığı ortada.

9 Martın 12 Marta dönüştüğü bir ortamda doğal!

Mahir’ler de kısa bir süre önce Deniz’leri kurtarmak için İngilizleri kaçırmışlardı. O zaman onlara da mı kuşku ile bakmak lazım.

12 Mart sonrası daha oluşum evresinde olan THKO’nun ve THKP/c’nin ağır darbe yemesinden sonra, bu hareketlere sempati duyanlar bir merkez ile bağı olmadan inisiyatifler oluşturmaya başlamışlardı.

Ve bunlar aynı zamanda eylem birliği içine girmişlerdi.

Ben ve Ayşe Nur’da o yıllarda benzeri bir yaklaşım içindeydik.

Uçağı kaçıranlardan Aynullah Akça Mahirci idi, Sefer ise Şimşek Deniz’lerden yana, Yaşar Yılmaz ise TİP’li di. Denizleri kurtarmak gibi acil bir görev vardı önlerinde. Dördüncü henüz bir örgüt bile seçmemişti daha. Tek amaç: Deniz’i kurtarmak…

Akça’nın kitabında Koray Aydın da yer almakta.

Ankara çevresinden henüz yakalanmayanlardan Koray, Aynullah Akça’nın bir anlamda bağlantı noktasıydı. Oğuzhan da Mahirlere yardımcı olanlardandı Ankara’da. 9 Mart 1972’de polis........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play