We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye, Libya denkleminde kalabilecek mi?

278 0 0
21.11.2018

Uluslararası aktörlerin Libya üzerindeki nüfuz savaşı ülkedeki bölünmüşlüğü ortadan kaldırmaya yönelik girişimleri baltalamaya devam ediyor.

Libya bir tarafta İtalya ile Fransa, diğer tarafta Türkiye-Katar-Sudan üçlüsü ile Mısır-Suudi Arabistan-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üçlüsü arasında rekabete sahne oluyor. Mısır-Suud-BAE ekseni, Trablus’ta İslamcı grupların baskın çıktığı Milli Genel Kongre’ye karşı Tobruk’ta üstlenmiş Temsilciler Meclisi ve “Libya Ulusal Ordusu” komutanı Mareşal Halife Hefter’i destekliyor. Fransa’nın da arka çıktığı Hefter, İslamcıların finansörü olmakla suçladığı Katar ve Türkiye’ye karşı husumetini gizlemiyor. 2011’de uluslararası müdahalenin önünü açmanın pişmanlığını yaşayan Rusya da şimdilerde Libya’ya yelken açarken Hefter’e oynuyor.

BM Özel Temsilcisi Ghassan Selame’nin çabalarına paralel olarak önce Fransa, ardından İtalya’nın geliştirdiği inisiyatifler karşısında pasif kalan Türkiye ise dengeye yeniden girmeye çalışırken Palermo’da umulmadık bir çelme yedi.

İtalya’nın 12-13 Kasım’da “Libya için Libya ile” sloganı ile Palermo’da düzenlediği Uluslararası Libya Konferansı’na vekâlet savaşının gölgesi düştü. Türkiye, Katar ve bu iki ülkenin desteklediği İslamcı rakipleri ile aynı masaya oturmamak için konferansı boykot eden Hefter, 12 Kasım gecesi sürpriz bir şekilde Palermo’ya gelip ertesi sabah konferans başlamadan önce Trablus merkezli Libya Başkanlık Konseyi ve Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz El Serrac’la birlikte daraltılmış bir toplantıya katıldı. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi, Tunus Devlet Başkanı Beci Kaid El Sebsi, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve BM Libya Özel Temsilcisi Ghassan Selame’nin katıldığı gayri resmi toplantıya Katar ve Türkiye alınmadı.

Dışlanmanın nedeni Hefter’in vetosu. Bu, Hefter’i Palermo’ya gelmeye ikna eden Sisi’nin çelmesi olarak da görülebilir. Tepki gösteren Türkiye ise konferanstan çekildi. Türk heyetine başkanlık eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Çok yanıltıcı ve zarar verici bir yaklaşım. Türkiye derin hayal kırıklığıyla toplantıyı terk ediyor. Türkiye'nin dışlandığı herhangi bir toplantı, sorunun çözümüne ters etki yapacaktır” dedi. Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler’e göre heyet, gelişmeden haberdar edilen Erdoğan’ın talimatıyla çekildi.

Ankara gayri resmi toplantıyı, Hefter’in mevcut konumunu meşrulaştırma ve Türkiye’yi oyun dışı bırakma hamlesi olarak görüyor. Fakat son iki-üç yıldır Türkiye zaten ağırlığını epeyce yitirmiş durumda. 2014’te düzenlenen seçimlerin ardından Libya........

© Al Monitor