We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ezan ve İslam Kahramanı Adnan Menderes

2 0 0
17.06.2022

Ezan, İslam’ın en önemli şeairlerindendir. Peygamber Efendimiz (ASV) zamanından beri ve O’nun emriyle Müslümanlara namaz vakitlerini bildirmek ve onları namaza davet etmek için okunmaya devam ediliyor.

Ezan, aynı zamanda, imana ve kulluğa bir davettir. Dünyanın fani ve ruhları karartan meşgale ve dağdağalarından, huzur ve selamet vahalarına geçmek için çok önemli bir fırsattır.

Ezan, şüphesiz ki, bir kurtuluş çağrısıdır. Buradaki manayı tam olarak anlayıp kurtuluş ve saadet sahillerine ulaşmak isteyenler için paha biçilmez bir çağrıdır.

Her Müslüman, ezana saygı gösterir. Ezan okununca dinler, kendine çeki düzen verir ve bu arada bazı dualar eder. Ezana olan hürmet, namaz kılmayan veya namazlarını bazen ihmal edem Müslümanlarda bile bariz bir şekilde görülür. Hatta bazı gayr-ı Müslümler bile, okunan ezana hürmet gösterirler.

Ülkemizde, belli bir dönemde, bütün dini şeair ile birlikte ezana karşı da çirkin ve yürek yaralayan bir suikast yaşandı.

Camilerin önemli bir kısmı kapatıldı, bazıları depo olarak kullanılmaya başlandı. Ahır yapılan camiler bile oldu. CHP’ye teşkilat binası olarak tahsis edilen veya Halkevi olarak kullanılan camilere bile rastlandı. İnsanın söylemeye dili varmıyor ama gazino olarak kullanılan camiler bile oldu.

Dini, imanı ve namusu için bu vatanı kurtarmak uğrunda bütün varlığını feda etmekten çekinmeyen aziz milletimiz, din adamlarının bu dönemde birer ikişer darağaçlarına gönderilmesini, İstiklal Mahkemelerinde yargılanmalarını hayret ve hüzün ile takip etti.

Kur’an okunan ve öğrenilen dergâh ve........

© Akasyam


Get it on Google Play