We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tek Adam Rejimi kendi fermanını imzaladı

31 1 0
05.05.2022

Sadece korkunç bir hukuksuzluk yaptırdığı için değil.

Bu korkunçluktan sadece saatler sonra yüksek yargı mensuplarına verdiği iftarda konuşan AKP Genel Başkanı ve CB Erdoğan, Rejim’in bu yolda devam etmeye kararlı olduğunu ilan eden şu sözleri söylediği için:

Adaleti mülkün temeli gören bir geleneğe mensubuz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın prensibi Şeyh Edebali'den beri yönetim anlayışımızın köşe taşlarından biridir.”

Devam ediyor: “İnsanın şahsi hayatında her şeyin başı nasıl sağlıksa devlet ve toplum hayatında her şeyin başı adalettir (…) Adaletin olmadığı yerde huzur, birlik, kalkınma, ilerleme, refah olmaz.

Devam ediyor: “Hukukun işlemediği, adalet duygusunun zedelendiği yerde sosyal barış ve istikrardan söz edilemez.”

Şöyle bitiriyor: “Yüksek mahkemelerimizi modern, ferah ve her türlü teknolojik imkana sahip hizmet binalarına kavuşturduk. Adaletin en hızlı, tarafsız şekilde tecellisinin önünde engel teşkil eden pek çok şeyi ortadan kaldırdık.”

Ve neticeye varıyor: “(…) Yargıya güven giderek yükseliyor.”

Şeyh Edebali, Osmanlı’nın kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı. Osman Gazi’nin de kayınpederi.

Bir de, Edebali’den yaklaşık 1.650 yıl önce yaşamış Platon (veya Eflatun) var. Hocası Sokrates ve öğrencisi Aristoteles ile birlikte dünya felsefe tarihinin en etkili ismi. Görüşleri Orta Çağ’da İslam filozofları tarafından korunmuş ve İslam düşünce dünyasındaki Yeni Eflatunculuk akımına yol açmış. O da şöyle demiş:

Adaletsizliğin en büyüğü, adil olmayıp adil gibi görünmektir.”

Halkımız arasında, “Evet ama birader, bu kadar da kör kör parmağım gözüne olmaz ki!” mealinde yerleşmiş bir deyim var. Sanki bu dava için söylenmiş.

91 cinayet ve 66 yaralamadan sanık olarak ağırlaştırılmış müebbede çarptırılan Hizbullah şura üyesi Mehmet Salih Kölge'nin, tıpkı diğer Hizbullahçı sanıklar gibi 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden........

© Ahval


Get it on Google Play