We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gelişmenin yolu daha fazla betondan geçiyor!

3 1 0
21.05.2022

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunan Hurma, Sarısu ve Liman mahallelerinde toplam 420 dekarlık bir alanı kapsayan imar planı değişikliği onaylandı. Konyaaltı Belediyesi’nin hazırladığı plan değişikliği, önceki gün yapılan Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi. Daha önceki planda ‘Toplu İşyeri Alanı’ olarak ayrılan bölge, yapılan değişiklikle ‘Ticaret Alanı’na dönüştürüldü. Antalya-Kemer karayolu bitişiğinde bulunan planlama alanındaki yapılaşma emsal oranı 0.40’tan, 0.80’e çıkarıldı. Mevcutta yüzde 35’lik kısmının yapılaştığı belirtilen bölgenin güneyinde ise Sarısu Nitelikli Doğal Koruma Alanı yer alıyor. Plan değişikliği ile birlikte bu bölgede AVM, otel, iş merkezi, eğlence mekânları ve çok katlı mağazaların yanı sıra özel eğitim ve sağlık tesisleri inşa edilebilecek. Plan değişikliği ile ilgili komisyon raporunda, mevcuttaki planın yapılaşma koşullarını kısıtladığı için bölgenin gelişiminin durduğu savunuldu.

Türkiye’de betonlaşmanın en yoğun yaşandığı kentlerin başında gelen Antalya’da yabancılara yönelik konut satışı da ülke ortalamasının üstünde. Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın ardından kentteki konut fiyatlarında ve kiralarda görülmedik ölçüde artışlar yaşanıyor. Konyaaltı ya da Muratpaşa ilçelerinde sahile yakın kesimlerdeki aylık konut kiraları 15 ila 40 bin TL arasında değişiyor. Ancak lüks konutlardaki kira oranları bu rakamların da üzerine çıkıyor.

BARINMA SORUNU BÜYÜRKEN BELEDİYELER İMAR RANTI PEŞİNDE

Ülke genelinde olduğu gibi Antalya’da da dar gelirli yurttaşların barınma sorunu giderek artarken bu soruna çözüm üretmesi beklenen belediyeler ise betonlaşmayı daha da artıracak uygulamalara yöneliyor. Büyükşehir Belediyesi’nden ilçe belediyelerine yerel yönetimlerin ağırlıklı gündem maddeleri ise imar rantı üzerinde yoğunlaşıyor. Bunun son örneklerinden biri de........

© Açık Gazete


Get it on Google Play