We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Duvar

1459 658 1626
13.08.2021

Türkiye'de her on kişiden biri kaçak göçmen olmuş, şehirlerimiz istila edilmiş, Suriyeliler plajlarda deve güreşi yapıyor, kamyon kasalarından Afgan taburları indiriliyor… Asrın liderimiz hâlâ “sınırlarımızdaki duvarları yükseltiyoruz, sınırlarımızı surlarla örüyoruz, birilerinin abarttığı gibi göç akını söz konusu değil” diyor.

– Suriyeliler Avrupa'ya ABD'ye pasaportla bile alınmıyor, Türkiye'ye 5.5 milyon Suriyeli kaçak olarak girdi, en az bir milyonun hangi şehirde yaşadığı, adresi bile bilinmiyor.

– İstanbul'da mesela, resmi olarak 1 milyon 600 bin kaçak mülteci yaşıyor. Kaçağın resmisi olur mu? Türkiye'de oluyor, İstanbul'da resmi olarak 1 milyon 600 bin kaçak mülteci var. Sadece iki yıl önce resmi olarak 600 bin kaçak mülteci yaşıyordu, bir milyon arttı, bir yıla kalmaz İstanbul'da Şam'ın nüfusundan fazla Suriyeli olacak.

– Güya Şam'a namaz kılmaya gidecektik, Şam'ar oğlanı olduk!

– Fatih Sultan Mehmet'in adını taşıyan Fatih ilçemiz, Şam'ın ilçesi gibi oldu, her sekiz kişiden biri Suriyeli, tarihi Malta çarşısı Suriye çarşısı oldu, lokantadan kuyumcuya, parfümcüden fırına, kasaptan tatlıcıya, artık Türkçe alışveriş yapamazsın, Türk esnaf mecburen taşınıyor, onların yerine Suriyeliler davullu zurnalı açılışlar yapıyor.

– Apartman dairesi kiralayıp, üç dört aile kalıyorlar, gürültü, kavga, merdivenlere kasten dökülen çöpler filan, Türk komşular çaresiz başka ilçeye taşınıyor, boşaltılan daireye anında üç dört Suriyeli aile yerleşiyor. Bir apartmana Suriyeli aile girdiyse, o apartmanın komple Suriyeli olması en fazla iki yıl sürüyor. Sistematik şekilde, apartman apartman, sokak sokak, mahalle mahalle kuşatılıyor, işgal ediliyor.

– İdlib'e Rakka'ya Tel Abyad'a filan gitmene gerek yok, Beyazıt, Laleli, Aksaray'da üç dakika yürü, Türkçe konuşan bile zor bulursun.

– Afganistan'daki Taliban, Mısır Çarşısı civarında askeri üniformayla dolaşan Afganların yanında mösyö kalır.

– Suriyeli işportacılar Tahtakale'deki tezgahlarında “Suriye malı” etiketiyle, cinsel gücü arttırıcı haplar satıyor.

– “Mazlum” denilen Suriyelilerin, Türkiye'de 20 binden fazla şirketi var. Sadece üç yıl önce yedi bindi, sadece iki yıl önce 15 bin olmuştu, bugün 20 bini geçti. Ticaret siciline kaydolma hızında, taa 1923'den beri Türkiye'de yatırım yapan Alman şirketlerini bile solladılar.

– Suriyeli İşadamları Derneği var, Afgan İşadamları Derneği var. Siz hiç “mazlum işadamı” duydunuz mu? Duyun… Türkiye'deki Suriyeli-Afgan işadamları Tüsiad gibi, Müsiad gibi dernekleşti, sivil toplum örgütü haline geldi. Uluslararası fuarlara Türkiye kontenjanından katılıyorlar, Türkiye'yi temsil ediyoruz ayaklarıyla kendilerine........

© Sözcü


Get it on Google Play