We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Seçim “hazırlıkları”

219 85 178
27.04.2022

Mademki 2023 seçimleri bir yol ayrımı.

Son dönem iç içe yaşanan şu gelişmeleri topluca hatırlayalım:

Seçim Kanunu: AKP, sayısal üstünlüğüyle Seçim Kanunu'nu değiştirdi. Seçimlerde görev yapan il ve ilçe seçim kurullarında 70 yılı aşkın bir süredir uygulanan işleyiş sona eriyor. Seçimlerin hukuki güvenliğini sağlamak üzere çalışan seçim kurullarında “en kıdemli hakim”ler olmayacak. Daha iki yıl görev süreleri olan mevcut başkanlar alınacak. Yerlerine kurayla yeni hakimler seçilecek.

Yeni kurul başkanları hiç deneyimi olmayan hakimler de olabilir, AKP teşkilatlarında avukat olarak görev yapmış yeni hakimler de. Bu hukuk cinayetinin önündeki tek engel, CHP'nin yaptığı başvuruda Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar olabilir. Ancak eğer Anayasa Mahkemesi önümüzdeki birkaç hafta içinde yürürlüğün durdurulması ve/veya iptal kararı vermezse, AKP 2023 seçimlerinin il ve ilçe seçim kurullarını tek başına belirleyecek.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na kapatma davası: 2010 yılından bu yana kadın cinayetlerinin kaydını tutan, raporlayan, mağdurlara hukuki destek sağlayan, kadınlara güç veren dernek hakkında kapatma davası açılıyor.

Bağımsız enflasyon hesabına........

© Sözcü


Get it on Google Play