We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Eski Başbakan Davutoğlu’na soruyorum: Darbeci Dişli’nin emekli olmasını kim/ler engelledi?

335 93 111
23.05.2020

2015 Yaş öncesi Anıtkabir ziyareti…

“2015 YAŞ'ına (Yüksek Askeri Şura) giderken MİT Müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem Sayın Hulusi Akar ve Sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra… Mesela Mehmet Dişli'nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT'ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli'nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına…”

Bu cümle, 2014 ile 2016 arasında Başbakanlık görevini yürüten Ahmet Davutoğlu'na ait. Davutoğlu, Akit Tv'de, darbe girişiminin kritik isimlerinden Mehmet Dişli'nin, 2015'te nasıl tuğgenerallikten tümgeneralliğe yükseltildiğini anlattı. Ancak… Detaya girmeyeceğini söyledi: “… Ve son geceye kadar da Dişli'nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına…”

Davutoğlu, AKP'li Şaban Dişli'nin kardeşi darbeci Mehmet Dişli'yle ilgili neden detaya girmedi? Bir gün anlatır! Anlatmalı…

Çünkü… Genelkurmay Karargahı'nda Orgeneral Hulusi Akar'ı........

© Sözcü