We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

USDTRY ve EURTRY yorumları: Küresel gündem ve değişen trendler

3 3 0
13.10.2019

Piyasalarda hisse senetleri dalgalı bir pozisyona girmiş durumda ve al sinyalleri giderek azaldı. Kısaca gündemi özetleyelim. Suriye meselesini çözümlemeye kavuşturma aşamasında kara operasyonu ile ve politik baskı ile Türk lirası 25 kuruşluk bir değer kaybı yaşadı. Trump Türkiye’yi ambargo tehdit ederken Brexit planı’nın hala yetersiz olduğu konuşuluyor. Türk lirasının dolar karşısında düşmesine neden olabilecek bir gelişme. Bunun yanında Hong Kong’da polis ve halk arasında şiddet olayları da yükseldi.

ABD’den gelen olumsuz imalat endeksleri ve Trump’ın seçilme durumu bunun yanında Çin’in zoraki bir anlaşmaya yanaşmak için sürekli agresif olarak bastırılması, Türkiye’nin fırsattan istifade biraz daha bölgesel hareket kabiliyetini artırmış ve onu politik baskıdan uzaklaştırmıştır. Bu da Türk lirasını ABD dolarına karşı 6 TRY seviyesinin altında tutmaktadır.

Borsada bu hafta hafif bir yükseliş ve daha sonra stabil olmayan bir aralıkta puanlanma bekliyoruz. Borsanın 102500 puanından geri dönmesi direnç seviyesinin hassasiyetine sebebiyet verdi. destek seviyesi olan 98500 ve 99600 seviyelerinin önemine dikkat çekilebilir.

Hisse senedinin yukarı yönde pozisyon alması için al ve nötr pozisyonlarını günlük ve haftalık bazda kademe ağırlığı olarak olumlu tutması gerekmektedir. Hisse senedinin giderek yukarı yön oluşturması için Borsa İstanbul ile uyumlu fakat Türk lirası ile ters yönde bir ilişki söz konusu olmalıdır. Ortalama trend rayting’i olumsuz yönde oluşmuştur.

Çin ekonomisi artık eskisi gibi revaçta değil

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte daha hızlı yavaşladı. Yurt içi endekslere ek olarak, diğer para birimleri de dünyanın ikinci büyük ekonomisinin ABD ile olan tarife savaşından gelen baskıyı hissetmeye devam ettiği Çin’den gelen verilerle yönlendirilecektir. Bununla birlikte, Eylül ayındaki sanayi üretimi ve perakende satış verileri, her ikisinin de bir önceki aya göre hafif bir iyileşme göstermesi beklenen........

© Para Borsa