We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kır evi

20 10 1
23.05.2022

"Her sene ağaçlar farklı zamanlarda çiçeklenmeye başlıyor. Geçen sene önce kiraz ağaçları açtı, sonra da armut ağaçları; bu sene ise önce armut sonra da kirazlar açtı. Net bir başlangıç tarihi yok ve hangi ağaçların önce açacağını da bilemiyorsun, kırk yıl burada yaşasan da bilemezdin. Ama bunu izlemesi çok heyecanlı.”

Dünya çapında tanınan İngiliz ressam David Hockney, 84 yaşında. Normandiya’daki kır evinde Pandemi sırasında geçirdiği iki yıl boyunca onu şaşırtan, heyecanlandıran şey dört dönümlük bahçesinde doğanın değişimini izlemek olmuş.

Doğaya bakmak, onunla içli dışlı olmak insanları her kim olursa, kaç yaşında olursa olsun heyecanlandırıyor. Eğer Hockney gibi iyi bir ressamsanız bu heyecan resimlere dönüşüyor. Sonra da şu sıralar Sakıp Sabancı Müzesi’nde süren ‘Baharın Gelişi’ gibi bir sergiye… Hockney’in Emirgan’daki müzede sergilenen resimleri çiçeklenmiş ağaçlar, yemyeşil manzaralar, kır evleri, yağmurun yağışı hakkında. Hepsi bir arada yemyeşil bir dünya oluşturuyor ve aralarında gezinirken kentin tam ortasında, kırlara uzanan hayali bir koridor açıyor. Doğanın insana verdiği mutluluğu hissettiren bir sergi bu. Çok farklı bir başka ressamın, Claude Monet’nin yine Fransa’daki kır evinde yaptığı resimleri yine bu salonlarda 2012 yılında seyretmiştik. ‘Monet’nin Bahçesi’ adlı o sergideki nilüferler ve diğer doğa resimlerine bakmanın da tıpkı Hockney sergisi gibi bir etkisi vardı.

Benzer etkiyi, Monet’nin çağdaşı çok sayıda ressamın fırçasından çıkan birbirinden ilginç resimlerle yaşayabileceğiniz bir sergi daha var şu sıralar İstanbul’da: ‘Doğa, Bahçeler, Düşler’. Elgiz Müzesi’ndeki sergi, Lucien Arkas’ın 19. Yüzyıl Fransız resmi ağırlıklı koleksiyonundan yapılmış bir seçti. Türk ya da Danimarkalı o çağın başka sanatçıları da........

© Kısa Dalga


Get it on Google Play