We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kaygı Boğaziçi’nin Kültürüyse Melih Rektör Biçilmiş Kaftandır!

2 3 6
07.01.2021

Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör ataması protesto ediliyor.

Protestoların iki motivasyon noktası görünüyor. Birincisi Boğaziçili öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin üstünde durduğu kurum kültürüdür. İkincisiyse daha geniş bir kesimin iktidara karşı “buradan bir ekmek çıkar” anlayışıdır.

İkinci gruptakilerin meşruluğuna gölge düşüren şey marjinal grupların protesto anlayışlarının şiddete başvurma noktasının ötesine geçememesidir. Bunlar Ruhi Su’nun bir bestesinin sözlerini değiştirerek ellerinde sapanlar diye halay çekip, “katil polis” diye slogan atanlardır. Eylemlere bu grup katılmaya devam ederse beste “ellerinde molotoflar, silahlar” diye değişir.

Bütün eylemcileri bu marjinal grup üzerinden değerlendirmek doğru olmasa gerek. Ancak bu marjinal grubun Gezi Protestoları sürecinde görüldüğü gibi filin züccaciye dükkanına girmesi gibi bir sonuca sebep olma potansiyeli yüksektir. Bunlar protestoların bütün meşruluğunu yok edebilirler. Bundan dolayı Boğaziçili öğretim elemanları ve öğrencileri bu marjinal gruplarla kendileri arasında net bir tavır koymalıdır. Kendi meşru yöntemlerini bunlara kurban etmemelidir.

Protestonun usulü esasından daha önemli midir?

Evet, önemli olduğunu düşünenlere katılıyorum. Bunun birçok sebebi sayılabilmekle beraber en önemlisi protestoda usulün meşruluğu esasın anlaşılması, kabul edilebilmesi, görünebilmesi veya gündemi belirlemesi........

© Hür Fikirler


Get it on Google Play