We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SBK olayı nereye bağlanır? Gözden kaçmış bir detay

134 122 0
23.06.2021

6 Haziran sabahı, yine erken saatlerde yayınladığı videosunda Sedat Peker, bugün Türkiye’nin gündemine oturan Sezgin Baran Korkmaz’la (SBK) alakalı ciddi iddiaları söylüyordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Korkmaz ile görüştüğünü ve yurtdışına çıkmasını sağladığını ileri sürüyordu. O günden sonra SBK olayı kar topu gibi büyüdü zaten. ABD’nin isteğiyle Avusturya’da gözaltına alınmasıyla da uluslararası vakaya dönüştü. “İkinci Zarrab olur mu” sorusunun yanıtı merak ediliyor şimdi.

Peker’in videosundan bir gün sonra, 7 Haziran’da, normalde dikkati dahi çekmeyecek bir gelişme yaşandı. Borsa İstanbul adına, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) beş buçuk satırlık bir duyuru düştü. Konu, altın ticareti yapan bir firmanın işlemlerinin tamamen durdurulduğuna ve borsadan çıkarıldığına dairdi. Şirketin adı Sardes Kıymetli Madenler AŞ.

Dedik ya, olağan zamanlarda yaşasak hiç önemsenmeyecek rutin karar, şu karanlık günlerde bambaşka çağrışımlara yol açabiliyor. Niye mi? Sardes’i nereden hatırlıyoruz?

2019’un Ocak ayına döneceğimiz hikâyenin bundan sonraki kısmı, bir arşiv taraması ve SBK dosyasının ilerleyebileceği muhtemel güzergaha dair hatırlatmalardan ibaret…

***

Ocak ayında, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun ekonomiden sorumlu yardımcısı Tareck Zaidan El Aissami Maddah, Çorum’a gelmiş, Ahlatçı Holding’in kurduğu altın rafinerisini ziyaret etmişti. Bir ay sonra Çorum’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerel seçim mitinginde, “Sayın Maduro'nun yardımcısı burada incelemelerde bulundu. İnşallah altın ticaretinde de Çorum'u çok farklı noktaya taşıyacağız” diyordu. Böylece 2018’de patlayan Türkiye-Venezuela altın ticareti, resmî ağızdan özel bir politika tercihi olarak tescillendi.

ABD ambargosu altında temel ihtiyaçlarını karşılayamayan Venezuela yönetimi, “petrol-altın karşılığı gıda” politikasına başlamış, ABD’nin yörüngesinin kıyısında veya dışındaki ülkelerle türlü yollarla yeni ticari ağlar kurmuştu. İran ve Türkiye ilk sıradaydı. Petrol, İran rafinerilerine akarken; altının rotası, Türkiye’ye yönelmişti. 2016’da THY, yolcu sayısı yerinde saydığı halde Caracas’a direkt uçuşlar koyuyor, özel uçak seferlerinde artış yaşanıyordu. Ama yolcu yerine gıda götürüp, altın getiriyorlardı.

2018, altın ticaretinin patladığı yıldı. 1 Ocak’ta Maduro’nun ziyaretinden birkaç hafta sonra, Venezuela Merkez Bankası’nın hava yoluyla 36 milyon dolarlık altın........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play