We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bölüşümdeki adaletsizlik

9 19 0
17.06.2021

Türkiye’de hep büyümeden konuşuldu. Siyasiler hep büyüme oranlarıyla övündüler. AKP iktidarı da pandemi döneminde de büyümeye devam ettiklerini ve Türkiye’nin Çin’den sonra en yüksek büyüme oranına sahip olan ülke olduğunu söylediler.

Türkiye’de hemen hemen gelmiş geçmiş bütün hükümetler de aynı retoriği, “büyüme”, kullanmışlardı. Halbuki asıl mesele büyüme değildi. Hiçbir zaman olmadı.

Adalet, nasıl bölüşeceğimiz ile ilgilidir. Hadi daha köklü analizde bulunmaya kalkışmadan yerleşik bir söylemle soralım: Komşun açken sen nasıl tok yatabiliyorsun?

Asıl mesele budur. Adalet sorunu, sadece mahkeme ile ilgili bir sorun değildir. Bu sözdeki durumla ilgili boyuta da değinerek ilerleyelim: Komşunun aç olma durumu o ülkedeki duruma da işaret ediyor. Niye aç ki komşum? Devlete ne oluyor, nedir bu düzen ki bazı insanlar-komşum- aç olma durumu ile karşı karşıya kalabiliyor?

Hep söyledik. Adalet ilke, adaletsizlik ise bir durumdur. İ. Kuçuradi Hoca’dan ilham ile, sosyal adaletin bir ilke, gelir dağılımı adaletsizliğinin ise bir durum olduğunu söylüyorduk.

2017 yılında, Türkiye olarak, 33 Avrupa ülkesi arasında gelir dağılımı adaletsizliğinde Sırbistan’ın ardından ikinci sıradaydık. Bu bir durumdur.

“Türkiye’de zengin kesimin, gelirin neredeyse........

© Evrensel


Get it on Google Play