We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kocaeli’de istihdam “nitelikli” artacak

4 1 1
31.08.2021

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunda olduğu gibi ülkemizin de nüfusu hızla artıyor. Bu artışa göre iş alanı açılması ve daha çok insanın iş sahibi olabilmesi için birçok çalışma gerçekleştiriliyor. Üretim kapasitesinin, ihracatın artması ve ülke ekonomisinin büyümesiyle beraber, istihdam da artıyor fakat burada da devreye nitelikli eleman ihtiyacı giriyor.

Kocaeli’de bugüne kadar ziyaret ettiğim birçok firma, kalifiye eleman eksikliğinden yakınıyor. Çoğu firma kendi elemanlarını yetiştirebilmek adına eğitim veriyor, hatta kendi sektörüne yönelik okullar açarak kalifiye yetiştirdiği elemana iş imkanı sağlıyor. Bu noktada, sanayiciye ilgili bakanlıklardan da destekler geliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birbirine entegre gerçekleştirdiği çalışmalar ve bu konudaki çabası, üretime, ihracata ve istihdama can veren sanayicinin yanında olduklarının büyük bir göstergesi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın mart ayında açıkladığı Ekonomi Reform Programı ile üretim, istihdam, yatırım ve ihracat alanlarını desteklemek ve üreticiler üzerindeki yükü azaltmak adına önemli adımlar atılmıştı. Bakan........

© Dünya


Get it on Google Play