We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Survivor Türkiye’ Maceramız ve 'Ötanazi' Yapan Haber Siteleri

2 0 0
22.09.2021

Demokrat Haber olarak yaşadığımız sansür ve otosansür örneklerinden bahsetmek istiyorum sizlere.

Buna “Demokrat Haber’in Survivor Türkiye Macerası” da diyebiliriz.

Türkiye’de en çok izlenen programlardan biri “Survivor Türkiye”.

Ekranda az sayıda kişinin oynadığı bu oyunu gerçek hayatta gerçek bedeller ödeyerek iktidarı desteklemeyen Türkiye’nin yarısı her an oynuyor aslında.

Sanki hepimiz gerçek hayatta birer “Survivor Türkiye” yarışmacısıyız ve türlü yöntemlerle hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Ülkemizde otosansürü sadece bizim gibi medya mensupları değil, toplumun iktidarı desteklemeyen yarısı hayatın her alanında uyguluyor. Çünkü sosyal medyadan cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla bile haklarında dava açılmış onbinlerce, ceza almış binlerce insan var.

Yine “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla, ilgili örgütlerle alakası olmayanların bile başına olmadık şeyler geldi, davalar açıldı, tutuklandılar.

İktidar yanlıları açıkça suç işlese de ceza almıyor, yani onlar cezasızlık politikası ile teşvik ediliyor. Ama iktidarı desteklemeyenler saçma, basit, uydurma, kurgu olduğu apaçık iddialarla cezalandırılıyor. Cezalandırılma gerekçelerinin çıtası gün geçtikçe düşüyor, 'gözünün üstünde kaşın var'a kadar gidiyor.

Hal böyle olunca halkımızın yarısı ve bizler de sosyal medya paylaşımlarımızın bazılarını siliyoruz, paylaşmak istediğimiz şeyleri yazamıyoruz. Çok sayıda insanın sosyal medya hesaplarını kapattığını, eski paylaşımlarını sildiğini, artık daha dikkatli paylaşımlar yapmaya başladığını, hesap ayarlarını gizliye çevirdiğini görüyoruz. Açıkçası biz de öyle yapıyoruz.

Telefon, Mail, Facebook, Twitter vb. üzerinden yaptığımız yazışma ve konuşmalarda da otosansür uyguluyoruz ve bu tür iletişimlerimizi olabildiğince azaltıyoruz. Mesela bana sosyal medyadan yazılan birçok mesaja yanıt veremiyorum, ya da “evet”, “hayır” diyerek kısa yanıtlarla geçiştiriyorum.

8 yıldır yayın yapıyoruz ancak ne şirket, ne dernek, ne de vakıf olarak kurumsallaşamadık. Bir ofisimiz yok. Önceleri bu sadece imkansızlıktan kaynaklı idi, ama artık tedbirden de. Çünkü kurumsal bazı yayınların el koyma, kapatma, kayyum atama gibi yöntemlerle başına gelenleri görünce böyle amatörce kalmak daha mantıklı geliyor. Böyle olunca da gelişmek, ekonomik kaynak........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play