We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hitler son nutkunda ‘zafer bizim’ diyordu; fena yanılıyordu

309 42 15
28.02.2021

Yetmiş altı yıl önce geçen hafta, 24 Şubat 1945’te Alman diktatörü Adolf Hitler, Alman Nasyonal Sosyalist Parti, yani Nazi Partisinin 25’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir konuşma yaptı. Konuşmasında Nazi Partisi iktidara gelene kadar Almanların nasıl geçmişlerinden ve kimliklerinden kopartıldığını, kendilerinin Alman halkını yeniden yücelttiğinden söz ettikten sonra nutkunu şöyle bitirmişti:
“Yirmi beş yıl önce size hareketimizin zaferini öngörmüştüm. Bugünse, halkımıza her zamanki tam güvenimle, Alman ırkının nihai zaferini öngörüyorum.”
Seçimle iş başına geldikten sonra türlü komplolarla parlamentodan geçirdiği yetki kanunlarıyla bütün yürütme gücünü elinde toplayıp kendisini İmparator ilan eden Hitler, aynı zamanda Nazi Partisi lideri olarak bu son nutkunu Berlin yakınlarındaki yeraltı sığınağından yayınlamıştı.
Hitler Alman ırkına nihai zafer vaat ederken ABD orduları batıdan, Sovyet orduları doğudan hızla başkent Berlin’e ilerliyordu. Hitler’in Nazi Partisine hitaben son nutkunu yayınlamasından tam iki ay sonra, 23 Nisan’da önce Sovyet, sonra Amerikan orduları Berlin’e girdi. Hitler 30 Nisan’da o sığınakta intihar etti.

Hitler’in Nazi Partisine 24 Şubat hitabından on gün kadar sonra, 6 Mart 1945’te İtalyan diktatörü Benito Mussolini, Faşist Parti yönetiminin Cumhuriyet Millî Muhafız komutanlarına bir konuşma yapmıştı. Konuşmasında kendisinden önceki yönetimleri İtalyan halkını nasıl millî benliğinden kopardığını, ama o ruhu yeniden Faşist Partinin getirdiğini anlattı. Eğer Kral Vittorio Emmauel ona ihanet etmemiş olsaydı (Amerikan ordularının İtalya’yı işgale başlaması........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play