menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Utvisning för en åsikt? Regeringens förslag öppnar dörren

12 0
latest

Regeringen presenterade under en pressträff den 24 mars ett nytt skarpt förslag om att göra bristande vandel till ett skäl för att häva alla typer av uppehållstillstånd. Den migrationspolitiska dårskapen fortsätter med andra ord med full kraft.Det nya lagförslaget är så brett skrivet att det blir tillämpbart på lite allt möjligt. Regeringen hänvisar återkommande till att det ska räcka att utgöra en störning mot allmän ordning eller säkerhet för att förlora rättigheter. Allmän ordning är inte bara ett ord utan någonting som regleras i lag, närmare bestämt i ordningslagen. 

Den reglerar en så central del av vår demokrati som demonstrationer och allmänna sammankomster, till något så banalt som tillståndsprocessen för att sätta upp cirkustält. Ska man kunna utvisas för att man demonstrerat numera? Kanske för att man skickat in fel blankett när man sökt tillstånd för att sätta upp ett tält?Olika opinionsyttringar man har gjort kommer alltså – om regeringen får som den vill – att kunna ligga till grund för utvisning ur landet. Som lök på laxen ska reglerna gälla retroaktivt.Om det här förslaget blir till lag kommer ännu fler att utvisas på rättsosäkra grunder. Att man också med precision riktar in sig på att begränsa utlänningars yttrandefrihet är inte bara en kränkning av deras mänskliga rättigheter, utan också en inskränkning av demokratin.

Denna begränsning av yttrandefriheten i kombination med att regeringen tidigare aviserat att den vill ge polisen större befogenheter att bestämma om var och när demonstrationer över huvud taget får äga rum, är ett slag mot hjärtat av vår demokrati.När det kommer till rättsstatsfrågor är det än värre. Den mest oroande delen i den sittande regeringens politik är viljan att urholka bärande rättsliga principer. Sammanlagt blir det ett frontalangrepp på rättsstaten som vi känner den. Att människor som inte är medborgare ska kunna utvisas på än mer godtyckliga grunder är inte bara omänskligt – det är oacceptabelt.


© Norran