We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Orman yangınları ve milyonlarca hayvanın çığlığı

5 2 0
24.06.2022

İspanya’nın güneyinde Sevilla’da sıcak hava dalgalarını kategorilere ayırıp isim vermeye başladılar. Aynı tropikal kasırga, tayfun isimleri gibi. Geçen yıl Türkiye dahil kuzey yarıküreyi kavuran orman yangınlarından sonra karar aldılar. Dünyada bir ilkti. İklim krizine ve orman yangınlarının artık eski yangınlar olmadığına dair bir bilinçlenmeydi. Belediye başkanının açıklamasına göre kentin sürdürülebilirlik ve iklim kriziyle mücadele profiline uygun bu yeni program, aşırı sıcakların getirdiği tehlikelere karşı halkın daha bilinçli ve hazırlıklı olmasını sağlayacaktı.

Endülüs her zaman sıcaktır, yazları 40 dereceyi bulur. Ancak bu yıl aşırı sıcaklar son 40 yılın en erken zamanında geldi. Fransa ile birlikte İspanya’yı da etkisi altına alan sıcak hava dalgasında Sevilla alfabenin sonundan başlayarak ilk beş ismi ilan etti; Zoe, Yago, Xenia, Wenceslao ve Vega. Sıcak hava dalgaları üçe ayrıldı. Kent halkına beş gün önceden kategoriye göre sağlık uyarıları yapılıyor.

Sevilla belediyesi dünyadaki tüm meteoroloji kurumlarına küresel uygulama çağrısında bulunmuş, hatta isim meselesi, orman yangınlarından mustarip Yunanistan’da da tartışılmıştı.

Biz ise başka tartışmalarla meşgulüz. Geçen yıl Manavgat ve Marmaris’teki dehşet yangınlarında olduğu gibi iklim değişikliği gerçeğine teğet geçip, uçak envanteri üzerinden siyasi dalaşa giriyoruz. Bir yıl geçti, yangınlar Marmaris’te erkenden başladı ve tartışma kaldığımız yerden devam ediyor; 12 uçak ve 45 helikopterin alevlerle mücadele edildiği söyleniyor, ancak geçen yıla göre daha atak olduğumuzu gösteren bir emare yok.

Sabotaj, ihmal, dikkatsizlik veya yapılaşma için ağaç katliamı, tarım arazisi açmak gibi kasıtlı eylemler orman yangınlarında her zaman ihtimal dahilinde. Ancak insan eliyle yaratılan iklim krizi, kuraklık ve düşük nem etkisiyle her geçen yıl büyüyor orman yangınları. Hem zaman, hem de mekanda büyüyor. Geçen yıl Sibirya’dan Avustralya’ya, Kanada’dan İtalya, Yunanistan ve İspanya’ya bu yaşandı ve görüldü. Uzmanlar her yeni yangın mevsiminde daha büyüklerine hazır olmamız gerektiğini........

© Habertürk


Get it on Google Play